21 вересня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Незаразні / Хірургія - ШОК


Пищевая непереносимость гистамина

ШОК

Загальна інформація

Шок (удар) тривалий час розглядався як глибоке порушення функцій центральної нервової системи. І тепер не заперечується послідовне виникнення еректильної (нейрогенної) і торпідної (вазомоторної) фаз розвитку шокової реакції. Однак еректильну стадію шоку навіть при важкій травмі реєструють приблизно в 10% випадків, тобто  сутність шокової реакції полягає в торпідній фазі, що характеризується глибоким порушенням гемодинаміки, у зв'язку з чим шок у принципі тотожний колапсу.

Етіологія

Шок має поліетіологічну природу. Основні причини шоку: дія сильного фізичного чинника (механічна травма, форсована фіксація, термічні ураження); порушення регуляторних функцій нервової системи; гіповолемія (крововтрата, діарея, втрата рідини, водяне голодування); дія бактеріальних агентів і алергенів; порушення серцевої діяльності; дія токсичних органічних і неорганічних з'єднань, а також отрут рослинного і тваринного походження.

Шок може виникати у тварин при оперуванні їх без належного знеболювання.

Розрізняють наступні типи шоку: геморагічний, травматичний, анафілактичний, післяопіковий, кардіогенний, пневмогенний (у деяких тварин виникає в жарку погоду). Спостерігається також кишкова й інші форми інфекційно-токсичного шоку.

При всіх цих видах шоку має місце надмірний викид з депо або посилений синтез гістаміну, серотоніна, брадикініна, ацетилхоліна, катехоламіна, протеолітичних ферментів, компонентів калікреїн-кінінової системи, комплементу, циклічних нуклеотидів, що негативно впливають на мікроциркуляцію, трофіку тканин, клітинний метаболізм.

Патогенез

Розвивається гіповолемія з порушенням системної гемодинаміки. В зв'язку з порушенням гемодинаміки розвивається виражена дихальна або серцева недостатність, на тлі якої формується «порочне коло» - ішемізовані і гіпоксичні клітини підсилюють продукування біологічно активних речовин, що ще більше погіршують гемодинаміку. Важливу роль у патогенезі шоку відіграє активність протеолітичних ферментів, що вважають одним із чинників, що призводять до згубних порушень гемодинаміки і необоротності шоку.

Симптоми

При еректильній стадії шоку тварини значно збуджуються. Собаки безупинно верещать, пульс прискорений і напружений, дихання різко прискорене. Нерідко спостерігається мимовільна дефекація і сечовипускання.

У торпідній стадії шоку виявляють виразне пригнічення нервової системи. Коні, свині, вівці не реагують на навколишні подразники, в тому числі на больові. Пульс частий, слабкий, подих поверхневий і нерівномірний, кров'яний тиск і температура тіла знижуються. Коні покриваються рясним потом. Такий стан катастрофічно прогресує.

Буває первинний шок, що наступає відразу після ушкодження, і вторинний, що розвивається через кілька годин. По виразності клінічних ознак шок може бути легкого, середнього і важкого ступеня.

Діагноз

Ставлять за клінічними ознаками з урахуванням етіологічних чинників.

Лікування

повинно бути невідкладним. Під час шоку оперативні втручання суворо протипоказані. Важливо забезпечити належне знеболювання місцевою анестезією, а не пригніченням наркозом. З профілактичної, а також із лікувальною метою використовують морфін, його аналоги (промедол), фенобарбітал, новокаїнову блокаду, 0,25-0,5% розчини новокаїну ін’єкують внутрішньовенно (1 мл/кг маси). Тварину обігрівають. По можливості їй переливають кров. Для відновлення гемодинаміки ефективна рідина Попова (глюкоза - 15,0; натрію хлорид -15,0; натрію гідрокарбонат - 4,0; спирту ректифікат - 100,0; дистильована вода - 1000,0; собаці 50-100 мл). Крім того, внутрішньовенно ін’єкують до 100 мл 5%-го розчину натрію гідрокарбонату, інсулін і глюкозу (на 10 мл глюкози додають 2 ЇЖ інсуліну). Одночасно вводять серцеві препарати (кофеїн, камфорну олію, ефедрин і ін.).

Оскільки шок супроводжується скупченням крові у венах, то іноді для зменшення венозного застою, особливо при загрозі набряку легень, застосовують кровопускання. Рекомендується вводити препарати, що розширюють судини, наприклад, нітрогліцерин. Останній нерідко робить непотрібним кровопускання.

Для зменшення загрози коагуляції крові в дрібних судинах можна використовувати гепарин.

Анафілактичний шок лікують переважно антигістамінними препаратами – ін’єкують димедрол, супрастін, розчин кальцієвих солей (хлорида, глюконата, борглюконата).

В терапії шоку рекомендується також використовувати інгібітори ферментів протеолізу, зокрема контрикал 10 ЇЖ/10 кг маси. Інгібітори протеолітичних ферментів попереджують надмірне утворення біологічно активних речовин і навіть діють як протектори ураження клітин під час шоку.

У важких стадіях шоку призначають глюкокортикоїди, наприклад, кортизол (5-10 мг/кг маси), що усувають спазм гладкої мускулатури судин у ділянці мікроциркуляції (доповнюють ін'єкцією рідин).

Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
   яєчні кури
   м'ясні кури
   м'ясо-яєчні кури
   індики
   гуси
   качки
   страуси
   перепела
   цесарки
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
   кролі
   лисиця
   норка
   нутрія
   песець
Дрібні домашні тварини
   Коти
   Собаки

Свіжі обговорення на агро-форумі: Очистка сельхоз культур Гусеничная пара - кто что знает? Кукуруза Поилки для КРС с нагревателем Вопрос по рекультивации
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.