23 вересня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Незаразні / Акушерство й генетика - Мастит


Пищевая непереносимость гистамина

Мастит

Mastitis
Загальна інформація
Маститом називається запалення молочної за­лози, спричинене шкідливим впливом механічних, термічних, хіміч­них і біологічних факторів. У багатьох країнах світу мастит дуже поширене захворювання молочних корів.
Історична довідка
Згідно з даними зарубіжних вчених на мастит хворіють 20—50% корів. В Україні, за даними П.В.Звєрєвої (1979), М.К. Оксамитного (1982), мастити виявляють у З—20% загальної кількості корів у стаді. Мастити бувають у всіх сільськогосподарських тварин, але особливо часто — у корів. Мастит — поліетіологічне захворювання, але в переважній більшості випадків (95—98%) виникає і розвивається внаслідок потрапляння у тканини вим'я патогенної мікрофлори, зокрема стрептококів, стафілококів, кишкової палички тощо. Вони проникають у молочну залозу по кровоносних судинах, через http://a4.com.ua/software/tipovye-produkty-1s/ лімфу, лійковий канал, а також при травмах вим'я, слизової оболонки дійкового каналу, молочної цистерни і молочних каналів. У молочну залозу мікроорганізми можуть потрапити кровоносними судинами з матки, піхви, яйцепроводів при запаленні, затриманні посліду, а також з інших органів і систем, де є джерела інфекції. Розмноженню мікроорганізмів у молочній залозі сприяє утримання корів на брудній підстилці або підлозі, при порушенні гігієни машинного доїння. Але навіть при антисанітарних умовах, контакті зовнішнього отвору дійкового каналу з патогенними мікроорганізмами не завжди виникає мастит, особливо, якщо сфінктер каналу дійки добре розвинений і щільно закриває канал. Це пов'язано з тим, що можливість розвитку маститу залежить від вірулентності та кількості збудників, тривалості їх дії, а також захисних сил організму і особливо бактерицидних властивостей молока. Раніше вважали, що мастит виникає тільки під час лактації й переважно в перші її місяці. Дослідження В.М.Олеськіва (1963) показали http://a4.com.ua/support/soprovozhdenie-1s/, що мастити, які виникли безпосередньо після родів, становлять лише 5 3%. У корів найчастіше вони розвиваються і діагностуються у період запуску та сухостійного періоду (63,7%) як наслідок неправильно проведеного запуску. У овець і свиней існують особливі форми маститів, що викли­каються специфічними збудниками, а у корів вони можуть розвивати­ся як симптоми загальних інфекцій організму (при туберкульозі, бруельозі, ящурі). Форми маститів визначаються взаємодією сил організму і біологічними особливостями патогенних мікроорганізмів. На цій теоретичній основі побудована класифікація клінічних форм маститу, розроблена професором А.П.Студенцовим, відповідно до якої існують серозний, катаральний, гнійний, фібринозний, геморагічний, специфічні (ящур, актиномікоз, туберкульоз тощо) та ускладнення маститів у вигляді індурації й гангрени вим'я. У корів найчастіше трапляється сероз­ний і гнійно-катаральний мастит; інші форми виявляють значно рідше. Серозний мастит характеризується гіперемією, значним випотіванням серозного ексудату та еміграцією лейкоцитів у міжчасточкову сполучну тканину молочної залози.
Етіологія
Захворювання здебільшого виникає на початку післяродового періоду як ускладнення серозного набряку вим'я. Виникнення маститу спричиняє порушення крово- і лімфообігу внаслідок надмірного передродового серозного набряку вим'я, переохолодження або ушибів. Важливу роль в етіології цього захворювання відіграє наявність септичних вогнищ у статевих органах, головним чином у матці, в зв'язку з післяродовими ускладненнями (затриманням посліду, ендометритами).
Патогенез
Патогенні мікроби гематогенним шляхом проникають у вим'я і викликають запалення міжчасточкової й підшкірної сполуч­ної тканин. Рідше мікроби проникають у вим'я з кишечнику або з лімфою при сильних пораненнях шкіри молочної залози. Збудниками серозного маститу у корів є стрептококи, стафілококи, кишкова паличка тощо.
Симптоми
На початку захворювання спостерігається збільшення й ущільнення кількох часток вим'я. Вони гарячі на дотик і болісні. Дійка не уражається, оскільки вона не зв'язана з міжчасточковою стромою молочної залози. Молоко на початку захворювання не змінюється, але коли запальний процес переходить на альвеолярний апарат, виділення секрету різко зменшується, в ньому з'являються пластівці фібрину та казеїну. Спостерігається загальний розлад організму: підвищення температури, втрата апетиту тощо. У легких випадках захворювання через 5—10 днів тварина видужує. При сильному ураженні молочної залози процес переходить у хронічну форму й часто закінчується індурацією ураженої частки вим'я.
Лікування
Потрібно усунути первинні вогнища інфекції. З раціону хворих тварин вилучають соковиті корми, обмежують кількість води. Уражені частки вим'я масажують знизу вгору тричі на добу по 15—20 хв і через кожні 3—4 год здоюють. У шкіру уражених часток вим'я втирають 10%-у камфорну або іхтіолову мазь. Починаючи з 2—3-го дня хвороби практикують 2—3 рази на день теплі укутування, опро­мінення кварцовою лампою. Всередину коровам дають по 100—200 г питної соди 2—3 рази на день, а при підвищеній температурі тіла — 3,0—5,0 г білого стрептоциду через кожні 4 год http://a4.com.ua/software/tipovye-produkty-1s/163/ і підшкірно вводять пеніцилін. Допоміжну терапевтичну дію має новокаїнова блокада ви­м'я за Д.Д.Логвіновим, яка на тривалий час знеболює уражені частки вим'я. Для лікування різних форм маститів застосовують декамаст, антисепт-Д (ДР — декаметоксин), антисепт-ЙВС (ДР — йодвісмут-сульфамід), мастицид, мастисан-А, мастисан-Б (комплекс анти­біотиків та сульфаніламідів), 1%-й розчин діоксидину, крем-емульсія тощо.
Ветсанекспертиза
Ветеринарно-санітарна оцінка продуктів забою при маститі Туші, отримані від забою тварин, хворих маститом, ендометритом або параметритом, підлягають дослідженню на наявність сальмонел, патогенних стафілококів та стрептококів. За наявності сальмонел, патогенних стафілококів та стрептококів м'ясо направляють на виготовлення м'ясних хлібів, консервів або проварюють, а внутрішні органи утилізують. За відсутності сальмонел, патогенних стафілококів і стрептококів, а також дистрофічних змін у мускулатурі тушу та внутрішні органи направляють на промпереробку. Молоко, одержане з часток вим'я, уражених клінічним маститом, після кип'ятіння знищують. Молоко з неуражених часток вим'я тих же тварин піддають термічному знезараженню кип'ятінням або пастеризацією при 76 °С протягом 20 с і використовують для годівлі молодняку сільськогосподарських тварин. При субклінічному маститі молоко із уражених часток вим'я з позитивною пробою відстоювання збирають окремо, кип'ятять і також знищують. Молоко з неуражених чвертей тих же корів після пастеризації або кип'ятіння використовують на корм тваринам. Змішування молока, отриманого від хворих на мастит корів, із молоком загального надою значно підвищує бактеріальне обсіменіння, що робить його небезпечним у санітарному і епідемічному відношеннях. Молоко при маститі зазнає значних фізико-хімічних змін, та його домішки суттєво впливають на технологічні процеси переробки молока в молочні продукти, значно знижуючи їх якість. У маститного молока значно знижена густина (1025,0 і нижче), титрована кислотність (14–15 °Т), активна кислотність становить 7,7–7,1. Жирність молока спочатку зростає (3–5 днів), а потім знижується.
Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Конярство
Дрібні домашні тварини
   Коти
   Собаки

Свіжі обговорення на агро-форумі: Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства Инфракрасная сушилка (дегидратор) ФлексиХИТ для сушки овощей, фруктов и продуктов Очистка сельхоз культур Гусеничная пара - кто что знает?
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.