24 вересня 2021р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Каталог тварин
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Птахівництво
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
Рибництво
Шовківництво
Бджільництво
Годівля тварин
Корми та кормова база
Норми годівлі
Племінна справа
Племінні господарства
Корисна інформація
Ветеринарія
Хвороби тварин
Діагностика
База ветеринарних препаратів
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Тваринництво - Ветеринарія - Хвороби - Заразні / Інфекційні - Колібактеріоз


Пищевая непереносимость гистамина

Колібактеріоз

Загальна інформація

Колібактеріоз (Colibacteriosis, колі інфекція, ешерихіоз, колі діарея, колісепсис) – гостре захворювання молодняку сільськогосподарських тварин, що проявляється профузним проносом, зневодненням організму, ознаками тяжкої інтоксикації, септицемією, швидким занепадом сил і високою летальністю.

Хвороба поширена в багатьох країнах, особливо в господарствах з незадовільним ветеринарно-санітарним станом, перебіг хвороби – у вигляді епізоотії.

Патогенез

В патогенезі колібактеріозу важливе значення мають анатомо-фізіологічні і імунологічні особливості новонароджених: недостатня кількість слизу кишечнику, знижена кислотність і бактерицидність шлункового соку, недорозвиненість молодняку, і недостатньо розвинута бар’єрна функція печінка.

На фоні ослабленої загальної резистентності організму новонароджених ентеропатогенні ешерихії проникають в кишечник і, інтенсивно розмножуючись, виділяють екзо- і ендотоксини. Бактерії, які мають адгезивний піл-антиген, прилипають до епітеліальних клітин ворсинок слизової оболонки тонкого відділу кишечника, розмножуються в його передньому відділі та сичу зі, спричинюють гостре запалення, що призводить до проносу та зневоднення організму. Септичну форму колібактеріозу у телят і ягнят викликають окремі сировари ешерихій, які володіють капсульним антигеном. Капсула забезпечує їм захист від фагоцитозу і бактерицидної дії сироватки крові, сприяє розмноженню в крові і внутрішніх органах, розвитку сепсису.

Симптоми

Інкубаційний період триває від декількох годин до 2-3 діб. Перебіг хвороби надгострий, гострий і підгострий. Надгострий перебіг (у молодняку 1-3-денного віку) проявляється в септичній формі: швидкий підйом температури, відмова від корму, почащення пульсу, у деяких тварин порушення координації, пронос, судоми; загибель в коматозному стані за 1-2 доби. Гострий перебіг хвороби (у молодняку 3-5-денного віку) проявляється в ентерит ній формі: в’ялість, профузний пронос, болючість черевної стінки, обезводнення організму, токсикоз, западіння очного яблука, судоми, парези. Більшість тварин гине через 3-4 доби, а у тварин, які одужали, можуть бути рецидиви на 8-10 добу.

Підгострий перебіг (у молодняку 3-5-денного віку) проявляється в ентерит ній формі: пронос, незначне обезводнення організму, температура тіла в більшості тварин в нормі.

Для ентеротоксимічної форми характерні ураження травного каналу і токсикоз, зумовлений бактеріальними токсинами, що проникають у кров кишок: пригнічення, блювання, відмова від корму, профузний пронос; очі западають, тварини впадають в коматозний стан і наприкінці 2-3-ї доби гинуть. При коліентеротоксемії, яка спонукається гемолітичними сироварами ешерихій, інкубаційний період триває 6-10 годин.

Хворіють вгодовані, добре розвинуті поросята: спочатку спостерігають кон’юнктивіт, набряк повік, шатку ходу, відмову від корму, води, потім уражується центральна нервова система – збудження, судоми, парези, паралічі. Спостерігається тимчасове підвищення температури тіла до 40,5-41,0°С, блювання, калові маси щільні, вкриті слизом. Згодом – набряки голови, застійна гіперемія з синюшним відтінком шкіри в ділянці п’ятачка, вух, кінцівок, черева. Через кілька годин після появи клінічних ознак хвороби більшість поросят гине.

У ягнят спостерігається дві форми – септична і ентерит на. У лошат до наведених вище форм хвороби приєднується ураження суглобів. У цуценят відмічають діарею, млявість. Нерідко спостерігаються ознаки ураження центральної нервової системи – збудження, судоми, паралічі.

Колібактеріоз у птахів перебігає у формі септицемії (колісептицемії): уражуються легені, повітряносні мішки, печінка, перикард, суглоби.

Діагноз

Встановлюють на підставі епізоотологічних даних, клінічних ознак хвороби, патологоанатомічних змін та результатів лабораторних досліджень.

У лабораторію для бактеріологічних досліджень відправляють цілий труп, а від великих тварин - голову (мозок), трубчасту кістку, селезінку, частину печінки з жовчним міхуром, брижові лімфатичні вузли, частину уражених кишок з їх вмістом. Для серологічного дослідження направляють парні сироватки крові з інтервалом 14-21 діб. Діагноз вважають встановленим, якщо виділені ешерихії типуються і володіють патогенними властивостями для лабораторних тварин або не типуються, але вступають в РА з ешерихіозними К88 і К99 колісироватками.

Колібактеріоз усіх видів молодняку потрібно відрізняти від анаеробної дизентерії (ентеротоксемії); у поросят – трансмісивного гастроентериту, ентеровірусного гастроентериту і сальмонельозу; у телят – диплококової, ротавірусної та коронавірусної інфекції.

диагноз
диагноз
Лікування

Може бути успішним при своєчасному застосуванні активних лікарських препаратів. Хворих тварин ізолюють, їм призначають дієту, виключають з раціону молозиво, яке замінюють сольовими розчинами, АБК, ПАБК, відварами з вівса та лляного насіння. Для специфічного лікування застосовують моно валентну або антитоксичну сироватку проти колібактеріозу і сальмонельозу сільськогосподарських тварин. Застосовують також бактеріофаг проти сальмонельозу і колібактеріозу.

Разом із специфічними засобами застосовують антибіотики, які застосовують після визначення чутливості до них ешерихій. Застосовують левоміцетин (20 мг/кг маси тіла); біоміцин, тераміцин, тетрациклін 10-20 мг/кг. Зазначені антибіотики дають з молозивом або водою.

Сульфаніламідні (фталазол, сульфазол, сульцимід, сульфадимезин) та нітрофуранові (фуразолідон, фуразидин) препарати застосовують в поєднанні з дієтою та натуральним шлунковим соком, сироваткою крові, молозивними глобулінами. Для усунення токсикозу та регуляції водно-сольового обміну бажано застосовувати сольові за прописами І.Г.Шарабіна, А.М.Колесова, Рінгера, Рінгера-Локка.

Для профілактики і лікування колібактеріозу рекомендується Енвет-1, споролакт, хвойна хлорофільно-каротинова паста, вода золь.

Імунітет. У молодняку, який перехворів на колібактеріоз, утворюється тривала несприйнятливість. Для активної імунізації проти колібактеріозу молодняку запропоновані полівалентна гідроокисалюмінієва формолтіомерсалова вакцина проти колібактеріозу (ешерихіозу) поросят, телят і ягнят, а також полівалентна вакцина проти сальмонельозу і колібактеріозу хутрових звірів.

Ветсанекспертиза
Ветеринарно-санітарна оцінка продуктів забою при колібактеріозі.

У випадку захворювань молодняку до двотижневого віку туші з внутрішніми органами утилізують.

Туші, одержані від молодняку, старшого 14-денного віку, за відсутності патологічних змін у м'язовій тканині використовують після проварювання, а внутрішні органи утилізують. Виснажені туші або за наявності дистрофічних змін у м'язах разом з іншими продуктами забою утилізують.

Шкури дезінфікують.

 

Профілактика

Головну увагу приділяють підвищенню резистентності організму матері і новонародженому. Забезпечують повноцінну годівлю і активний моціон маточного поголів’я, особливо в сухостійний період та дотримання ветеринарно-санітарних правил утримання, годівлі новонародженого молодняку. В якості профілактичних засобів в перші 2-4 години життя новонародженого використовують бактеріофаг, колі сироватку, АБК, ПАБК, ацидофілін, в якості вакцинного препарату – коліпротектант.

При виникненні колібактеріозу господарство оголошують неблагополучним. Хворих тварин ізолюють і лікують, в приміщеннях проводять ретельну механічну очистку і дезінфекцію. Умовно здоровий молодняк і вагітних тварин вакцинують згідно настанови.

Збудник хвороби

Ентеропатогенна кишкова паличка Escherichiacoli, що належить до родини Enterobacteriaceae, роду Escherichia, мають адгезивні та токсичні властивості. Збудник має вигляд палички, грам негативний, спор і капсул не утворює, має джгутики. Ентеропатогенні бактерії мають складну антигенну структуру. Відомо більше 250 серотипів ешерихій, з яких більше 30 патогенні для телят, поросят, ягнят. Більшість патогенних штамів, виділених від молодняку мають гемолітичні властивості. Ешерихії бобре культивуються на звичайних живильних середовищах, спричиняючи в МПБ інтенсивне помутніння та утворення осаду на дні пробірки. На поверхні МПА через добу утворює невеликі, вологі округлі колонії сіро-білого кольору. На елективному середовищі Ендо кишкова паличка формує характерні круглі, плоскі, соковиті, малиново-червоні колонії з металевим блиском, а в середовищі Левіна – темно-фіолетові.

Ентеропатогенні штами ешерихій утворюють екзотоксин, який має нейротропні і некротизуючі властивості та ендотоксин, що спричинює дегенеративні зміни в кишках. Встановлено за О-антигеном понад 170 серогруп ешерихій, 100 різних варіантів К-антигену і близько 60 типів по Н-антигенів.Кишкова паличка досить стійка у зовнішньому середовищі: у ґрунті, воді, гною, тваринницьких приміщеннях бактерії зберігаються 1-2 міс, у фекаліях – 30 діб; при температурі 75°С ін активується за 15-20 сек. Для зникнення бактерій в тваринницьких приміщеннях застосовують звичайні розчини хлорного вапна, хлораміну, їдкого натру, формальдегіду, фенолу.

 

збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
збудник хвороби
Епізоотологія

До колібактеріозу сприйнятливі молодняк усіх видів тварин. Хворіють новонароджені тварини перших днів життя: телята віком 2-7 днів до місячного, ягнята – з перших днів життя до 2-3-тижневого віку, поросята – з перших днів життя до 20-денного віку, хутрові звірі – у віці 1-5 днів, лошата – з перших днів життя до 10-денного віку. Хвороба, як правило, виникає без занесення ззовні і може набувати великого поширення зі значним відходом молодняку. Спочатку хворіють слабкі телята. Потім після декількох пасажів через організм телят, поросят, ягнят, лошат, вірулентність кишкової палички підвищується і вона починає викликати захворювання у зовсім нормальних новонароджених тварин. У виникненні цієї хвороби вирішальне значення мають такі фактори, як неповноцінна годівля та порушення правил утримання маточного поголів’я під час вагітності; порушення санітарних вимог під час родів, затримка при випоюванні молозива, відхилення від нормативних правил вирощування молодняку, невиконання правил особистої гігієни обслуговуючим персоналом.

Групи тварин, що вражаються:
Свинарство
Скотарство
Вівчарство
Конярство
Кролівництво та хутрове звірівництво
   лисиця
   норка
   нутрія
   песець

Свіжі обговорення на агро-форумі: Как правильно перевозить бычка? Универсальный трактор Что за гриб. Смеситель - кормораздатчик Trioliet - Колнаг, за или против? Вручение Всемирной сельскохозяйственной премии состоялось в Нанкине
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.