12 серпня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Розвиток сільських територій
Економіка сільських територій
Місцеве самоврядування
Основи бізнесу
Оподаткування
Зовнішньо-економічна діяльність
Агрострахування
Бази даних та статистика
Нормативні витрати та ціни
Статистика
Архів статистики
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Економіка - Місцеве самоврядування - Розвиток місцевого самоврядування в Україні - Роль депутата сільської, селищної ради у розвитку форм прямої демократії громадян - Можливості використання інших форм прямої демократії


Роль депутата сільської, селищної ради у розвитку форм прямої демократії громадян

Можливості використання інших форм прямої демократії

Возможности использования других форм прямой демократии


Для прискорення соціально-економічного та культурного розвитку територіальної громади села, селища також можна використовувати такі  форми участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування к:

 

1. Громадський контроль

Об’єктом громадського контролю є діяльність сільської, селищної ради, її виконавчого органу, сільського, селищного голови та органів самоорганізації населення, підприємств, установ, організацій, а також поведінка окремих членів територіальної громади села, селища.

В Україні повноваження суб’єктів громадського контролю регулюються Законом України “Про об’єднання громадян”, Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. ст. 254 – 258 тощо) та іншими нормативними актами.

Громадський контроль широко застосовується при проведенні виборів органів місцевого самоврядування, охорони громадського порядку, довкілля тощо.

Основним методом громадського контролю є перевірка виконання вимог чинного законодавства та прийнятих рішень на підконтрольних об’єктах. За результатами перевірок на підставі складених при цьому протоколів та актів громадські організації, члени територіальних громад села, селища інформують відповідні органи місцевого самоврядування про виявленні порушення, вносять пропозиції щодо притягнення правопорушників до відповідальності тощо.

 

2. Опитування громадської думки, тобто з’ясування думки членів територіальної громади з питань місцевого значення, що викликають громадський інтерес, наприклад, через анкетування. Таку форму участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування доцільно використовувати при визначенні основних пріоритетних напрямів соціально-економічного та культурного розвитку села, селища. Так, при опитуванні громадської думки можна вияснити, що жителі села, селища вважають пріоритетним ремонт доріг чи прибирання скверів тощо.

 

3. Залучення громадськості до підготовки рішень органів влади:

Цікавим фактом залучення громадських об’єднань Херсонської області до розробки проектів рішень з питань молодіжної політики є спільна реалізація молодіжною організацією м. Херсона "Нова генерація", управлінням з питань молоді, спорту та туризму облдержадміністрації проекту "Молодь і місцева влада: впровадження рішень задля партнерства". В його ході на семінарі за участю представників молодіжних громадських об’єднань та органів влади з питань молоді було розроблено нормативно-правові документи щодо впровадження конкурсу проектів, програм молодіжних об’єднань з метою отримання фінансування з обласного бюджету.

 

4. Громадсько-консультативні ради (дорадчі комітети).

"Громадська рада з розвитку міста Славутич" - один з прикладів інноваційного досвіду вирішення питань місцевого значення. Членом Громадської ради може бути будь-який житель - варто лише написати заяву про бажання стати членом ради. Громадська рада збирається щотижня в залі засідань виконавчого комітету Славутицької міської ради. За своїм статусом Громадська рада є місцевою громадською організацією з фіксованим індивідуальним членством. Рада об’єднала управлінців, підприємців, усіх ініціативних людей, здатних зробити як практичний, так і теоретичний внесок у цю справу. Громадська рада активно залучається до попереднього узгодження й громадської експертизи проектів рішень міської ради та виконавчого комітету з найважливіших питань міського життя. На засіданні правління Громадської ради був відпрацьований механізм щодо реалізації проектів з розвитку міста, окремі з яких уже успішно впроваджуються. Загалом за час діяльності Громадської ради (1996 -2004 роки) на 135 засіданнях її правління розглянуто понад 500 питань, основні з яких стосувались соціального захисту персоналу ЧАЕС та мешканців міста, співробітництва з міжнародними організаціями, діяльності міських засобів інформації тощо.

 

Дорадч комітети - це, як правило, тимчасові колективи, групи волонтерів - представників територіальної громади та представників органів місцевого самоврядування, створені для вирішення питань, що потребують поєднання різних функцій і залучення фахівців у різних галузях. Вони працюють в режимі проведення засідань і допомагають з’ясувати інтереси членів територіальної громади з питань місцевого значення.

Так, у 2000 році Городоцька міська рада, що на Львівщині, розробила нову систему залучення громадськості до розгляду місцевих проблем через проведення громадських слухань, створення дорадчих комітетів.

Міська рада визначила пріоритети своєї діяльності. Це передусім прискорення реформування аграрного сектора, вдосконалення організації санітарної очистки, поліпшення теплопостачання багатоквартирних будинків, охорона історико-культурної спадщини. Але досягти запланованого без участі громади міста було неможливо.

За розпорядженням міського голови, для вивчення актуальних проблем та шляхів їх розв’язання, було створено чотири дорадчих комітети. До їх складу увійшли представники міської влади і громади.

На перших засіданнях дорадчі комітети (ДК) визначили принципи своєї діяльності, графіки роботи з виконання програм. Наступні засідання ДК присвятили аналізу даних отриманих у ході підготовки та проведення громадських слухань.

Так, у мікрорайонах міста були проведенні громадські слухання, під час яких члени територіальної громади заслухали інформацію голів ДК щодо шляхів вирішення програм за пріоритетними напрямками. Пропозиції, які вносилися за результатами громадських слухань, враховані ДК і міською радою в подальшій роботі.

 

За допомогою ДК вирішено ряд проблем з питань:

  • реформування аграрного сектора економіки на територї міської ради, зокрема, створено міське хліборобське товариство (МХТ) “Господар землі”, яке об’єднало на добровільних засадах землевласників і землекористувачів; налагоджено роботу по наданню допомоги землевласникам в організації співпраці з юридичними особами АПК з питань виробництва, переробки, реалізації сільгосппродукції;

  • історико-культурної спадщини на території міста: створено міський фонд охорони навколишнього природного середовища; створено п’ять робочих груп з числа працівників міської ради, санітарної служби, громадсько-політичних організацій, які контролюють дотримання санітарного стану в місті;

  • теплопостачання багатоквартирних будинків міста: надано матеріальну допомогу малозабезпеченим сім’ям для облаштування індивідуального опалення; порушено клопотання перед райдержадміністрацією про безкоштовне забезпечення газовими лічильниками соціально незахищених сімей.


Діяльність ДК започаткувала системні зміни у відношенні влади до громадськості міста , а громадські слухання внесли в організаційну систему конструктивні рішення та елементи системного підходу в плануванні і розвитку м. Городка.

Досвід діяльності ДК напрацьований в міських територіальних громадах з успіхом може бути використаний і в умовах сільської, селищної громади.


Свіжі обговорення на агро-форумі: Вопрос по рекультивации Решил заняться рисом. Какая техника нужна? Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства Методы борьбы с кротами
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.