13 серпня 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Розвиток сільських територій
Економіка сільських територій
Місцеве самоврядування
Основи бізнесу
Оподаткування
Зовнішньо-економічна діяльність
Агрострахування
Бази даних та статистика
Нормативні витрати та ціни
Статистика
Архів статистики
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Економіка - Основи бізнесу - Роль фінансів у підприємництві - Роль банківських установ у підприємництві


Роль фінансів у підприємництві

Роль банківських установ у підприємництві

Роль банков в предпринимательстве

Чому, власне, ми вважаємо банки основними партнерами підприємця, а керуючих банками - особами, від яких в багатьох випадках залежить доля малого бізнесу і того, хто вирішив ним зайнятися ?
Вам, мабуть, доводилось бачити людину, яка вийшла з банку з відображенням подиву на обличчі. Нею цілком ймовірно могла бути людина, яка займається малим бізнесом і яка тільки що вперше нанесла візит у цей банк. Які можуть бути причини почуттів, що оволодівають таких людей? Адже, якщо довіряти рекламі, то більшість банків зацікавлена в дрібному бізнесі і з симпатією відноситься до бізнесменів, що займаються ним.
Можливо, що подив викликаний невідповідністю фінансового стану і особистих якостей майбутнього бізнесмена тим вимогам, які йому здалось, висуває банк.
Подив могла викликати і розмова з керуючим банком, який більш цікавився особистістю відвідувача (самим важливим було, напевно питання: "Чи є у Вас власний будинок ?"), ніж справою, якою він вирішив зайнятись. Іншими словами, керуючий банком був більш занепокоєний тим, чи буде повернута позика, які перспективи справи і які можуть бути наступні, більш крупні угоди з банком. На кінець же розмови керуючий заявив, що охоче розгляне професійно складений фінансовий план, але не сказав, як це вплине на його рішення.
Отже, фінансові заклади при оцінці малого бізнесу схильні застосувати два діаметрально протилежних підходи.
Перший полягає в пред'явленні до малого бізнесу вимог, звичних для середнього і крупного бізнесу. Але помилково думати, що малий бізнес - це зменшена модель крупного бізнесу.
Другий, цілком відмінний від першого. Він полягає в тому, що банки схильні оцінювати особистість, а не бізнес. Звичайно, дуже важливо оцінити людину, яка вирішує зайнятись бізнесом. Проте для цього є інші шляхи. І зовсім не обов'язково виясняти, чи є у нього сімейний будинок, який прийдеться продати, щоб вернути одержаний кредит, чи надіває він краватку, коли наносить візит керуючому банку. Особисті якості і здатність вести справу, звичайно, важливі, але їх оцінка носить суб'єктивний характер. Що тут необхідно, так це об'єктивні, але прості методи оцінки малого бізнесу, які дають змогу, по крайній мірі, відібрати тих, кому успіх (або провал) можна передбачити з високою ймовірністю. Про такі методи дещо пізніше, а поки попробуємо розібратися, що ж являє собою керуючий банком і що ним рухає.
Більшість ділових людей ніколи не бачили своїх керуючих банками і цілком задоволені звертаннями до конторських службовців, коли необхідно вияснити питання, що стосуються їх рахунків, нагромаджень тощо. Тому має сенс пояснити деякі речі, які відносяться до типової організації банків, а також до їх ролі в житті людини, що займається малим бізнесом.
Більшість радників по малому бізнесу - люди молоді. Вони не розроблять для вас план створення справи і не забезпечать вас грішми, але можуть допомогти подолати перші труднощі на шляху до малого бізнесу і, що особливо важливо, забезпечать вам доступ до - інших відповідних осіб, таких як бухгалтери і довірені.
Керуючі банками досить неохоче приймають участь у ризиковому бізнесі. Банківський службовець, як і будь-яка інша розумна людина, вкладаючи гроші, хоче одержати найбільший прибуток при найменшому ризику.
Банкір не вкладає гроші у бізнес, він просто продає гроші для бізнесу за певну ціну. На щастя, банкіри не подібні до азартних гравців - вони ніколи не вкладають більше, ніж можуть собі дозволити втратити. Тому запам'ятайте, якщо керуючий банком дає вам гроші, то перш за все бере на себе ризик, який рівний одному шансу із десяти. Тепер вам повинно бути зрозуміло, чому у банку вас питають про гарантії і забезпечення, коли йдуть вам назустріч, позичаючи декілька так важливих для вас сотень тисяч гривень. Маючі такі гарантії, банк може використати більш гнучкий підхід при наданні позик "ризиковим" клієнтам і таким чином дотримуватись політики здорового глузду, іначе кажучи, "не зберігати всі лиця в одній корзині".
На практиці буває досить важко визначити, куди вкласти гроші. Можна, звичайно, за допомогою комп'ютера розрахувати суму майбутніх дивідендів і прийняти рішення на цій основі.
Проте ми можемо запропонувати декілька правил, розуміння і використання яких не вимагає комп'ютерної підготовки, але які допоможуть прийняти рішення. Вони, до речі можуть застосуватись, як у малому, так і у великому бізнесі.
1. Бізнес на складній техніці пов'язаний з високою мірою ризику (по причині її постійного морального старіння). Наприклад, 90% обсягу продаж комп'ютерної техніки у всьому світі морально старіють протягом двох років!
2. Деякі галузі економіки взагалі не пристосовані для малого бізнесу, навіть за умови випуску якісної продукції. Наприклад, рідко можна зустріти приватні фірми у нафтоперегінній промисловості або в металургійній тощо.
3. Бізнес, в якому ставка робиться на моду так як і на бізнес на складній техніці, зв'язаний з дуже високим ризиком. Адже якщо ви не вгадали напрямок і витратили гроші даром, у вас не буде ні часу, ні грошей. Яскравим прикладом цьому є кубик Рубіка.
4. Компанії, які постійно одержують невеликий прибуток, скоріш можуть зазнати збитків, ніж компанії, які стабільно одержують високий прибуток. Приклад тому - фермери, ціни на продукти яких визначаються світовим ринком, а їх якість - місцевими кліматичними умовами.
5. Від стилю управління в багатьох випадках залежать фінансові можливості фірми.
6. Деякі галузі промисловості, сільського господарства є традиційно більш ризикованими, ніж інші. Наприклад, житлове будівництво, легка промисловість, громадське харчування по рівню ризику стоять значно вище інших. Отже, ще до того, як ви прийдете до свого керуючого банком, він, ймовірно, уже віднесе вас до однієї із названих категорій.
Більшість молодих бізнесменів не можуть чітко, ясно, коротко і достатньо повно описати керуючому банком свою справу. І тим більше, коли подають йому письмову анотацію про основну ідею і найважливіші цифрові дані свого бізнесу. Отже, той, хто зі знанням справи зробить і те і інше, буде прийнятим. Сплануйте зустріч з керуючим банком так, щоб підготуватися до розмови, написати анотацію. В анотацію включайте відомості про рух готівки, діаграму життєздатності вашого бізнесу. Анотація може містити ваші ідеї, різні факти, але саме важливе - вона неодмінно повинна бути по можливості повною і неодмінно чіткою. Керуючі банками працюють як комп'ютери, вони потребують всесторонніх данних, - тільки на їх основі вони зможуть зробити правильний аналіз.
Хочете ви цього, чи ні, але до розмови з керуючим банком вам прийдеться з'ясувати значення деяких фінансових термінів. Це допоможе уникнути недотепності і навіть помилок.
Потурбуйтесь про те, щоб ваше прохання відповідало можливостям банку. Коли ви закінчите всі ці приготування, постарайтесь хоч би один раз відрепетувати свою зустріч з керуючим. З цією метою підійде ваш помічник або просто товариш. Репетиція допоможе виясняти, чи точно ви встановили тривалість зустрічі і чи вагомі підібрали аргументи.
Що необхідно для зустрічі з керуючим банком ?
1.Розуміння концепції вашого бізнесу у відповідності до анотації і, зокрема, знання реального ринку (наприклад, що 30-денний кредит означає 45 днів!).
2.Ваша можливість погасити борг з достатнім резервом на непередбачені обставини (тобто міра прибутковості вашої справи).
3.Ваша залученість в справу (тобто знання ваших власних засобів, безпосередньо вкладених в справу, а також того, що ви ризикуєте втратити у випадку розорення фірми).
4.Рівень гарантій, який ви можете забезпечити, якщо справа не піде.
5.Ваше особисте минуле (це стосується як вашого досвіду в бізнесі, так і того, чи брали ви кредит в банках раніше).
б.Ваша особиста мета заняття бізнесом (краще, якщо вона буде такою ж, як і у банка - одержання прибутку).
7.Ваша здібність надавати інформацію і забезпечити себе інформацією.
8.Враження від вас (мова йде як про зовнішній вигляд, так і про розумові здібності). Хіпі, навіть "з печаткою великої ідеї" на обличчі, навряд чи одержить теплий прийом у керуючого банком, особливо, якщо він ще і запізниться.
9. Довіра до вас.
Що керуючий банком буде запитувати у вас і що ви повинні спитати у нього ?
Керуючий банком, напевно, попросить вас надати гарантії вашої платоспроможності. Більш всього такою гарантією для нього буде ваша нерухомість, але і її відсутність зовсім не обов'язково приведе до відмови в кредиті або овердрафті. Позбавлення через суд бізнесмена нерухомого майна за позики, виселення його сім'ї із сімейного будинку відійшли в минуле. Ці міри не відповідають духу нормального, сучасного суспільства розвинутих країн. Але пам'ятайте, що у банків є таке право і вони можуть його використати, якщо будуть упевненими, що справа провалилась із-за вашої злочинної недбайливості. В цілому ж прохання надати гарантії - швидше, бажання бути впевненим у вашій відданості справі і надихнути вас на успіх, а не відмова у довірі з боку банку. Більш того, ви зовсім не зобов'язані надати саме ті гарантії, які просить банк. Але якщо вам необхідні гроші і особливо велика їх сума, то у вас не буде другого виходу, як надати особисті гарантії або дати згоду банку оформити гарантії за рахунок вашого нерухомого майна.
Не забудьте запитати у керуючого банком, яку суму він збирається одержати від вас за свої послуги. Не давайте приводу увести себе в сторону. Добийтесь чіткої інформації про те, як керуючий розраховує ваші виплати банку. Майте на увязі, що ці виплати визначаються як база (процентна ставка, по якій самі банки одержують гроші в національному банку, тобто облікова ставка) плюс якийсь процент за послуги. Звичайно, що розрахований для вас процент при наявності гарантій, буде меншим, ніж тоді, коли такі гарантії відсутні.
Причини відмови вам у кредиті з боку керуючого банком
1. Вашу ідею вважають необгрунтованою.
2. Ідея бізнесу надто ризикова.
3. Недостатні гарантії.
4. Гарантія сама по собі недостатня, якщо немає фінансових зобов'язань позичальника.
5. Поданий вами план бізнесу або недостатньо аргументований, або базується на помилкових, брехливих даних або нереальний.
6. Мета позики - виплатити якомога більшу суму заробітної плати.
7. У вас не складаються добрі стосунки з керуючим банком.
8. Ви (або ваша дружина) не бажаєте надати необхідних гарантій.

Роль бухгалтера - консультанта
Бухгалтер упевнено займає друге місце після керуючого банком по мірі неприязні до нього з боку бізнесменів. В основі такого відношення лежить, напевно, відсутність взаємопорозуміння. Для ілюстрації такого твердження наведемо старий анекдот. Повітряна куля, яка загубилась в тумані, опускається на велике поле. Повітроплавець питає людини, яка прогулюється із собакою: "Вибачте, ви не скажете, де я знаходжусь?" І чує у відповідь: "У гондолі повітряної кулі серед трав'яного поля", "Ви, напевно, бухгалтер-консультант з податків?". "Так, а як ви здогадались!". "О, це неважко - те, що ви сказали, так же дійсно, як і непотрібно!". Може бути в цім жарті недостатньо доброзичливості, але він справедливий.
Що б порадив молодим бізнесменам бухгалтер-консультант при виборі їх бізнесу?

- Відкрийте окремий банківський рахунок.
- Зареєструйте ваш бізнес.
- Ведіть реєстрацію доходів, витрат, видатків тощо.
- Розробіть схему руху готівки і на її основі розрахуйте, яка сума готівки вам необхідна (карта прогнозу руху готівки).
- Ведіть облік своїх заощаджень, які вкладаєте в справу. Проте значно корисніше розвивати бізнес за рахунок позик банку.
- Проведіть поточні витрати, покупку другого автомобіля та інші витрати через відкритий банківський рахунок.
- Придбайте бібліотечку книг з проблем фінансів в малому бізнесі. Крім того, бухгалтер-консультант напевно вказав би їм слідуючі можливості скорочення витрат:
- втрати, неминучі в малому бізнесі (особливо в перші два роки), можуть бути скороченими за рахунок податків....;
- оскільки ви використовуєте свій будинок для цілей бізнесу, можна частину витрат на його утримання оплачувати за рахунок вашої справи;
- частина зарплати партнера може також оплачуватись з відкритого в банку рахунку;
- встановить зарплату партнерів на такому рівні, який не оподатковується;
- для ведення бухгалтерського обліку по вашому бізнесу виберіть систему, яка б не переобтяжувалась деталями і легко б сприймалась співробітниками.
Аналіз беззбитковості
Ваш бізнес повинен бути беззбитковим
Як ми вже зазначали, малий бізнес завжди пов'язаний з ризиком. Тому, якщо ви вирішили почати свою справу, перш за все постарайтесь переконати керуючого банком, що ваш бізнес менш ризиковий, ніж інші подібні йому, а ви самі людина неординарна.
Допомогти в цьому вам може аналіз беззбитковості. Даний аналіз розпочинається із визначення виручки від реалізації одиниці продукції,- різниці між роздрібного ціною і змінними витратами на її виробництво.
Постійні затрати - це затрати, які не залежать від обсягу реалізації. Купуючи автомобіль, ви здійснюєте постійні затрати - його ціна не залежить від того, будете ви ним користуватись кожний день чи ні. А ось сума, яку витрачаєте на бензин, коливається кожний день у залежності від того, настільки інтенсивно ви використовуєте автомобіль. Це, таким чином, змінні витрати. Стосовно вашого бізнесу постійними затратами будуть: вартість приміщень і обладнання, канцелярські витрати, кошти на відрядження, податки інші накладні витрати, орендна плата тощо. Не-залежно від того, буде ваше підприємство працювати чи ні, гроші вам прийдеться заплатити. Вартість сировини і матеріалів відноситься до змінних витрат, оскільки буде змінюватись в залежності від рівня реалізації.
Отже, ознайомившись з ключовими поняттями аналізу беззбитковості, розглянемо конкретні приклади.
Приклад 1. Фірма по продажу риби зі смаженою картоплею.
Вирішивши купити фірму по продажу риби зі смаженою картоплею (невеличкий ларьок), Максим захотів одержати уявлення про доходність цієї фірми. Поки ж він придивляється, як ідуть справи у ларьку, збирає цифри і дані. За його спостереженнями, продаж 5000 порцій риби зі смаженою картоплею у місяць дає найкращій результат, якщо одна порція буде коштувати 2,80 грн.
Основні змінні витрати включають: 110 коп. за рибу і 20 коп. за картоплю для гарніру. На перший погляд його виручка складе 150 коп. (280 коп.110 коп.+20 коп), але в розрахунку не були враховані деякі незначні змінні витрати: рослинне масло, сіль, оцет і обгортковий папір. За розрахунками Максима, при реалізації 5000 порцій на місяць він витрачатиме 76 літрів масла по 2 грн. за 1 л., 5 кг солі по 40 коп. за 1 кг., 5 л оцету по 3 грн. за 1 л., 1000 листків обгорткового паперу по 3 коп. за 1 листок і 5000 листків пергаменту по 6 коп. за листок.
Постійні витрати включають орендну плату, податки, виграти на паливо і зарплату (самому Максиму і його помічникам), інші прямі витрати. Відповідно : 850, 1400,600 та 390 грн. Всього 3240 грн. на місяць.
Необхідно розрахувати: точку беззбитковості (в перерахунку на кількість порцій на місяць) і обсяг прибутку (або збитків) при реалізації 5000 порцій на місяць.
Розв'язок :
а) розрахунок змінних витрат на 1 порцію:
Риба - 110 коп. = 1.10 грн.
Смажена картопля - 20 коп. = 0.20 грн.
Масло рослинне - 3. 04 коп.
76л х 2 грн. = 0,0304 грн.
5000 порцій
Сіль - 0,04 коп.
5кг х 40 коп. = 0,0004 грн.
5000 порцій
Оцет - 0, 3 коп.
5 л х 300 коп.
5000 порцій = 0,003 грн.
Обгортковий папір - 0,6 коп.
3 коп. х 1000 листів
5000порцій = 0,006грн.
Пергамент - 6 коп.
6 коп х 5000 листів
5000 порцій = 0,06 грн.
Всього: 1. 429 грн. = 1,43 грн.
Дуже важливо розглянути всі змінні витрати, нічого не забувши.
Отже, розрахунок показав, що кожна порція складається із 1,43 грн. змінних витрат.
Виручка від реалізації порції - 2.80 грн. - 1,43 грн. = 1,37 грн.
Постійні витрати складають 3240 грн. на місяць. Тепер можна визначити точку беззбитковості:

Тб = Пв/ В1= 3240/1,37 = 2365 порцій

де Тб - точка беззбитковості, Пв - постійні витрати - всього; В1 - виручка від однієї порції.
Отже, щоб ларьок був беззбитковим, Максим повинен реалізувати на місяць 2365 порцій риби з картоплею. Загальна сума прибутку визначається за формулою:

Оп = Ор х В1 - Пв = 5000 х 1,37 грн. - 3240 грн. = 3610 грн.,

де Оп - загальна сума прибутку, Ор - обсяг реалізації продукції.
Якщо Максим упевнений, що зможе реалізувати 5000 порцій на місяць, то проведений аналіз підтверджує життєвість бізнесу і робить непотрібними наступні розрахунки. Але якщо такої впевненості немає, то він повинен прийняти деякі заходи, які дали б змогу збільшити виручку: скоротити витрати, підвищити ціну, розширити продаж тощо. В будь-якому випадку, маючи такий аналіз, Максим легше визначить ціну, яку він може заплатити за ларьок.

Коментар

Пам'ятайте: якщо ви вирішили завести власну справу, то перш за все, що повинні зробити - це вияснити обсяг збуту. Важко помилитись при розрахунку витрат, їх можна перевірити і по бухгалтерських книгах того, з ким ви здійснюєте угоду. Виручка - куди більш складна проблема - адже мова йде про наявність грошей (про готівку). Тут уже не можна довіряти бухгалтерській звітності - в ній можуть бути неточності, і явний обман. Це не просто риба і картопля, які можна засмажити і з'їсти. Це - ваші гроші, ваш доход, ваш добробут! По деяких підрахунках зарубіжних авторів, більш ніж 20% доходів малого бізнесу в розвинутих країнах не враховуються в жодних бухгалтерських книгах. Така ж картина і у нас!
Ось чому, перш ніж прийняти кінцеве рішення, а по можливості, навіть до того, як власник ларька взнає про ваш намір його купити, постійте недалеко від нього і:
- підрахуйте, скільки людей проходять мимо і який з них відсоток заходить у ларьок. Зробивши такі розрахунки, Максим визначив, що якщо в день у ларьок заходить 125 чоловік і кожний покупець в середньому візьме по 2 порції, то він буде продавати 5000 порцій на місяць (125 х 2 порції х 20 робочих днів);
- постарайтесь визначити тип людей, які ходять мимо. Наприклад, якщо ви купуєте магазин спорттоварів, а основна маса прохожих пенсіонери - будьте насторожі;
- перевірте, чи залежить інтенсивність торгівлі від сезону;
- оцініть добробут проживаючих поблизу людей; підрахуйте, скільки відвідувачів магазину що-небудь в ньому купили. Ця цифра залежить від профілю магазину. Наприклад, цілком логічно припустити, що кожний відвідувач ларка, в якому торгують рибою з смаженою картоплею, - потенційний покупець, чого не скажеш про відвідувача антикварного чи ювелірного магазину.

Практичні поради

Змінні затрати. Якщо ціна на товар (виріб) уже встановлена, а для аналізу беззбитковості необхідно визначити затрати (що, власне, характерно для малого бізнесу), то у змінні затрати включають слідуюче:
- затрати на одиницю продукції, до яких відносяться затрати на сировину для виробництва одиниці продукції;
- затрати на реалізацію.
Перед вами може виникнути і така проблема: куди, наприклад, віднести платню директора-розпорядника? Її можна рознести по декількох видах продукції, але вона, тим самим, відноситься до постійних затрат, так як і затрати на дослідницькі розробки тощо. І взагалі, візьміть за правило: якщо ви сумніваєтесь, куди віднести затрати, вважайте їх постійними. Постійними ж приймайте і затрати на оплату праці робітників (винятком може бути зарплата робітників, найнятих, наприклад, на час свят).
Слід розрізняти річні і квартальні постійні затрати. Річні діють протягом тривалого періоду. Їх можна прирівняти до процента, який виплачується банку за позику такого ж розміру. Якщо необхідно розрахувати постійні затрати від інвестицій строком на 10 років, то можна вважати їх рівними річному проценту на позику такої ж величини. До майна і автомобілів слід відносити саме так Наприклад, автомобіль ціною 8000 грн. буде коштувати 1200 грн. в рік при купівлі на банківську позику при ставці 15%.
Ще одна порада. Зробіть досить простий розрахунок. Ви вирішили відкрити магазин в тридцятитисячному місті. Щоб ваш бізнес був беззбитковим, слід, щоб і ваш товар, припустимо, вартістю 1 грн., купували 500 чоловік на тиждень. Марні мрії! Ви прогорите! Не вірите? Це досить просто довести : 30000 поділити на 4 (ви взнаєте кількість сімей - їх 7500), 7500 розділіть на 2 (це поправка на дітей), отже в місті 3750 потенційних покупців. Залишилось тільки 3750 розділити на 52 (кількість тижнів на рік) і ви отримаєте відповідь: вас очікує максимум 72 постійних покупці на тиждень.

Завжди мати достатню кількість готівки

Нагадаймо історію, яка трапилась з компанією Ролс-Ройс. В 1973р. ця компанія була на вершині успіху, її продукція йшла нарозхват, але раптом вона стала банкрутом. Її врятувала тільки допомога уряду. А все було досить просто - у неї не вистачило готівки, банки перестали давати кредит. І таке могло трапитися з Ролс-Ройс! Що ж говорити про дрібного підприємця!
Досить часто проблеми з готівкою виникають із-за природної нерівномірності надходження і виплат, а також внаслідок необхідності зробити будь-які незаплановані витрати, або непередбачених обставин. До останніх можна віднести, наприклад, забастовку службовців, із-за якої припиняються виплати по рахунках.
Отже, готівку слід планувати. І робити це вам, людині, яка вирішила займатися малим бізнесом, краще всього за допомогою розроблених карт прогнозу руху готівки.
Досвідчений банкір або бухгалтер скористається першою картою (табл.34 ). Дрібний бізнес здебільшого користується спрощеною картою (табл.35 ). При всій її простоті вона дозволить бізнесмену тримати під постійним контролем всі статті доходу і витрат його фірми.
Якщо ваша справа приносить збитки або на грані їх, карта зразу покаже вам це. Вона, звичайно, дає мінімум цифрової інформації, але інформації необхідної. Навчившись розуміти її і швидко в ній орієнтуватися, ви зможете користуватись і більш детальною картою (табл. 34). Спробуємо оволодіти прийомами прогнозування руху готівки на самому простому прикладі - ларьку Максима по продажу риби зі смаженою картоплею.

34. Карта прогнозу руху готівки, тис. грн.

Дані за місяць
Січень
 
Червень
Всього за півріччя
план
факт
і т.п.
план
факт
план
факт
Грошові надходження              
1. Реалізація (з ПДВ)              
2. Боржники              
3. Доход від інших джерел              
4. Одержання позики              
5. Вкладений капітал              
6. Розподіл активів              
7. Інші грошові надходження              
А. Всього грошових надходжень              
Платежі              
8. Купівлі за готівку              
9. Платежі кредиторам              
10. Винагорода              
11. Зарплата (сума платні)              
12. Кредитні зобов'язання (доход)              
13. Статті руху капіталу              
14. Транспорт              
15. Орендна плата, податки              
16. Послуги              
17. Погашення кредиту              
18. Купівля у розстрочку (оренда)              
19. Процент по кредитах              
20. Банківські платежі (страховки)              
21. Винагорода спеціалістам              
22. Реклама              
23.              
24.              
25.              
26.              
27. Податок на додану вартість              
28. Податок на доход корпорації              
29.              
Б. Всього виплат              
В. Надходження готівки (А-Б)              
30. Початкове сальдо банківського рахунку              
Г. Кінцеве сальдо банківського рахунку              

Максим розраховує продавати 5000 порцій на місяць по 2,80 грн. за порцію. Отже, ми можемо вписати в карту прогнозу руху готівки по ряд. 1 "Продажа" -14000 (5000 порцій х 2. 80 грн.). По розрахунках Максима, кожна порція буде коштувати йому 1. 43 грн. Отже, в ряд. 2 "Змінні витрати" можна записати 7150 (5000 порцій х 1. 43 грн.). Постійні витрати рівні 3240 грн. на місяць, із яких 800 грн. становить зарплата Максима і його помічника (плата - досить важлива стаття калькуляції витрат, тому ми радимо не включати її в склад постійних затрат, а показати в карті прогнозу окремим рядком). Розумно припустити, що Максим буде жити на другому поверсі будинку, де розміщений магазин і, отже, його постійні особисті витрати обмежаться платнею.
Ці прості розрахунки показують, що в перший місяць торгівлі (при умові, що постачальники дадуть йому кредит на місяць і що його постійні затрати не будуть вищими 3240 грн.) він не перевищить кредит і що на його рахунок в банку надійде 3610 грн. Отже, надходження готівки = реалізація - змінні витрати - постійні витрати =14000 - 7150 - 3240 = 3610 грн.

35. Карта прогнозу руху готівки для малого бізнесу

Показник
Місяць
всього за рік
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Продажі                          
Змінні витрати                          
Постійні витрати                          
Всього                          
В тому числі зарплата                          
Готівка (продажі-витрати)                          
Потреба в готівці                          

Якщо справи Максима будуть йти так, як він розраховує, то в кінці року на його рахунок у банку надійде майже 170.000 грн.
В житті, звичайно, не так гладко, як у прикладі з бізнесом Максима. Коливається обсяг продаж, по багатьох товарах слід мати запаси, гарантуючи безперебійність торгівлі, а вони відволікають так необхідну готівку і ускладнюють облік.
Та й постійні затрати в дійсності ніколи не є постійними (їх скоріше можна назвати "умовно-постійні затрати"). Вони змінюються із місяця в місяць і залежать від виплат банку, оплати рахунків за телефон, газ, електроенергію, уплати податку на додану вартість (остання, нагадаємо, здійснюється раз на квартал). Навіть особисті затрати буває важко запланувати заздалегідь (ще важче дотримуватись цього плану!). Особистий відпочинок, ремонт автомобіля, плата за навчання дітей, різдвяні та інші подарунки - це лише мала частина із можливого переліку непередбачених обставин, які можуть зруйнувати ваш скрупульозно складений фінансовий план.
Проте принцип, який лежить в основі складання карт прогнозу, може використовуватись для будь-якого виду бізнесу. Головне - скласти точний прогноз, перш ніж починати справу, а потім робіть записи щомісячно. Не жалійте часу - він вернеться до вас готівкою.
І не робіть собі скидок, записуйте все, без винятку. Адже товар, проданий у березні, може бути виготовлений із матеріалів, придбаних у лютому або січні, а оплачений лише у червні. Але запам'ятайте, що готівка - це ті гроші, які надійшли на рахунок. Реалізація не є реалізацією до тих пір, поки вона не оплачена!

Коментар

Ось ви все добре прорахували. Цифри свідчать, що у бізнесу добрі перспективи. І ви починаєте справу. Аж тут виявляється... нестача готівки. Перше, що необхідно зробити,- придивитись до своїх співробітників. На жаль, навіть самі сучасні електронні засоби контролю не можуть припинити втрати, а просто кажучи крадіжки. Тому на перших порах, поки ви ще недостатньо добре знаєте своїх співробітників, бувайте у своєму ларьку досить часто, в ідеалі - під час всієї роботи.
А як у вас ідуть особисті справи ? Ви одружені ? Адже вам, особливо перший час, доведеться працювати з ранку до вечора. Отже, до побачення особисте життя. Залишається сподіватись, що дівчина Максима дуже терпляча або у неї притуплений нюх : запах риби і смаженої картоплі буде супроводжувати Максима скрізь, і не розраховуйте на те, щоб випити з друзями в п'ятницю або суботу ввечері.

Фактори процвітання бізнесу

Фактори, які приводять фірму до процвітання або до краху, можна об'єднати в дві великі групи. До першої відносяться організаційні фактори, до другої, на нашу думку, найбільш важливої, - фактори, які зв'язані з особистістю самих бізнесменів. Отже, чому здавалось би, процвітаючий бізнесмен може розоритись?
1.Велике замовлення. Воно, без сумніву вимагає нової техніки, додаткових працівників, їх підготовки, більше місця для виробництва і реалізації, більше сировини і матеріалів, ймовірно додаткових кредитів, так як великі компанії звичайно затримують оплату. Майте на увазі, що замовлення в 100000 грн., яке дає вам 50000 грн. прибутку, строком на шість місяців, буде СМЕРТЕЛЬНИМ для вашого бізнесу, якщо ви не можете взяти в банку додатковий овердрафт на 50000 грг, не менше ніж на півроку.
2. Додатковий персонал (підбір, навчання тощо).
3. Нове підприємство. Як давно відомо, що дешевше побудувати новий будинок, ніж перебудувати старий.
4. Граничні затрати. Обов'язково зробіть попередню калькуляцію всіх затрат і тільки потім вирішуйте, чи варто вам брати додаткове замовлення.
5. Розширення справи. Одна із найбільших помилок вважати, що розширення бізнесу завжди веде до економії, зумовленої ростом виробництва. Здоровий глузд повинен підказати, що ріст виробництва працює не на вас. Чим більше людей перебуває під вашим керівництвом, тим менше часу ви приділяєте кожному; чим більше у вас замовлень і постачальників, тим складніше врахувати вимоги кожного; чим більше у вашому цеху машин, тим менше часу на їх обслуговування тощо.
6. Конкуренція. Перш ніж вирішити розширювати справу, - нагадайте про того кролика, який висунув голову із нори, щоб втратити її. Займаючись своїм малим бізнесом, ви можете одержати пристойний прибуток, не привертаючи увагу оточуючих. Але ви вирішили розширити свій бізнес, а це означає посягання на чиїсь володіння, зокрема на володіння крупного бізнесу. Результат - неминуча "війна цін". І будьте впевнені, ви не переможете в цій війні - де вам конкурувати з практично необмеженими кредитами, ресурсними і збутовими можливостями промислових і торгових гігантів! Так що краще не поповнюйте ряди невдах.
Отже, сама розповсюджена причина невдач полягає в невмінні керувати своєю справою і ... собою. Будьте добрим менеджером, а не просто удачливим підприємцем. В цьому допоможуть вам наші поради:
- якщо ви вирішили розширити справу, робіть це обережно. Подумайте і детально все зважте;
- ніколи не ставте собі за мету збільшення виручки, подумайте про те, якою ціною вона дістанеться;
- підберіть добру команду;
- плануйте свій бізнес. Добре, якщо вам вдасться ще на початку розвитку вашої справи залучити хоч би на час компетентного незалежного спеціаліста по управлінню, який не тільки допоможе вам у плануванні, але і дасть чесну оцінку самої справи;
- не жалійте часу на аналіз беззбитковості і контроль руху наявних грошей, пам'ятайте - вони життєво важливі для вас;
- навчіться передбачати критичні ситуації і приймати рішення до того, як ваш бізнес вийде із-під контролю;
- постійно розширюйте коло своїх ділових знайомств і контактів - вони можуть послужити вам добру службу, якщо будуть потрібні гроші, ринок збуту.
І, можливо, саме головне. Постарайтесь самі собі відповісти на питання: чи можете ви взагалі бути підприємцем; яких якостей, необхідних для бізнесмена, у вас немає? Може бути, ви взагалі не бізнесмен, а бухгалтер?
Проблеми виникають, коли підприємець виступає у ролі бухгалтера або навпаки. Бухгалтер просто фізично не зможе займатись дрібним підприємництвом, але він зможе стати фінансовим директором великої компанії. Ставши волею долі бізнесменом, бухгалтер буде нескінечні часи витрачати на контроль і планування виробничих процесів, так як хоче зменшити ризик. Він буде займатись бухобліком, та так детально, як ним ще ніхто не займався у малому бізнесі. Але і дрібний підприємець не може стати бухгалтером. Висновок може бути тільки один: підприємцю так же потрібний бухгалтер, як бухгалтеру потрібний підприємець, якщо вони хочуть вижити і процвітати. Без об'єднання їх талантів бізнес може добре розпочатись і навіть процвітати, але розширення справи приведе до краху. Отже, виясніть, що ви за людина, і відповідно цьому підбирайте собі команду.
Основними функціями дрібного бізнесу все-таки є: виробництво, управління і збут.

Якщо масштаби справи невеликі, виконувати всі три функції ви будите самі. По мірі розширення справи, вам буде необхідний комерційний (по збуту) директор або керівник виробництва. Потім вам буде потрібний свій бухгалтер - адже важко уявити собі, що відбудеться з рахунками-фактурами і калькуляціями. Проблема, характерна для малого бізнесу : як залучити кваліфікованого менеджера, комерсанта або бухгалтера за ті гроші, які ви вирішили виділити на зарплату. Звичайно, можна платити, як тій відомій мавпі - земляними горіхами. Але подумайте, чи варто економити, особливо якщо "мавпа" відповідальна. За систему обліку витрат, яка є основою бізнесу і яку вам ніколи перевіряти із-за великої зайнятості.
Ви вирішили все (або майже все) робити самому? Прекрасно! Видно, ви належите до людей, які можуть працювати по 14 годин на добу, спати 2-3 години і мати при цьому прекрасний характер. На жаль, більшості цього не дано. Чотирнадцятигодинні робочі дні і безсоння - прямий шлях до нервового розладу і прийняття невірних рішень у бізнесі.
Отже, ви збираєтесь стати промисловим, сільськогосподарським або фінансовим магнатом і згідні працювати в одиночку - прекрасно! Можливо, ви не станете досить багатим, але і задоволення собою має свої приваби... чи не так ?
Таким чином, ви ознайомились з даним посібником. Не шукайте у ньому, проте, універсальних рецептів на всі випадки, з якими зв'язані початок і ведення справи в малому бізнесі. Ми зосередили вашу увагу на проблемі фінансів. Цей тезис проілюстрований в додатках 4 і 5, з яких видно, про що йдеться мова в посібнику. А написана вона з головною метою,- допомогти вам визначити своє місце у малому бізнесі, зрозуміти, чи зможете ви розпочати власну справу і чи приведе вона вас до успіху, чи здатні ви своїми особистими якостями стати бізнесменом і чи потребує ваш бізнес фінансової підтримки.

Такі аспекти, як організаційні й інші умови, необхідні для відкриття власної справи, ми опустили.
Нижче наведемо деякі поради з питань фінансування малого бізнесу.

Деякі поради по фінансовому бізнесу

Загальні поради

В Україні слід створити при с.-г. вузах спеціальні консультативні центри по наданню допомоги в організації дрібного підприємництва.

Умови

Путня ділова ідея. Для того, щоб оцінити, спочатку перевірте її на беззбитковість, потім прослідкуйте, чи може вона привести вас до процвітання. Якщо ви хочете займатись малим бізнесом, але у вас немає жодної ідеї, ви попадете у більш складне положення. Проте є книжки і консультативні центри, які допоможуть генерувати ідеї.

Добрі знання ринку

Існують три основні питання, на які ви повинні відповісти незалежно від того, яку продукцію або послугу збираєтесь продавати;
- хто замовник (потенційні замовники) ?
- що конкретно їм потрібно ?
- чи є у вас конкуренти ?
Відповіді залежать від вашої ідеї по організації бізнесу. Але до тих пір, поки ви не знайдете відповіді на ці питання, не починайте справу. На цьому етапі ви, напевне, не зможете детально вивчити ринок, але визначити, чи перспективний він, ви зобов'язані.

Ваше майбутнє

Краще всього звернутись за допомогою до друзів і знайомих. Дізнайтесь, що вони думають з цього приводу. Спробуйте самі провести перевірку або експеримент.
Особисті якості
Досвід свідчить, що далеко не кожний здатний займатись бізнесом. Можливо, хтось надає перевагу спокійному сну... Якщо ви психологічно не готові до бізнесу, краще займіться банківською чи бухгалтерською діяльністю. Якщо ж бажання є, але немає упевненості, або вам необхідно одержати підтвердження, що ви - потенційний підприємець, скористайтесь тестами, або порадами по самооцінці підприємницьких і організаторських якостей (див. додаток 2).

Структура

Вирішивши розпочати справу, подумайте про її організацію. Якщо ви вступаєте в бізнес з партнерами, то це питання принесе вам більше неспокою, ніж рух готівки і керуючий банком, разом узяті. Проконсультуйтесь в адвокатській конторі, місцевих органах, консультативному центрі з приводу ваших майбутніх партнерів. Було б дуже добре, якби вам вдалося налагодити стосунки із одним із досвідчених консультантів по організації малого бізнесу і надалі постійно користуватися його порадами і послугами.
Ознайомившись з даною методичною роботою в сфері фінансів, ви повинні собі чітко уяснити : чи потрібні гроші вашому бізнесу; якщо потрібні, то скільки і на які цілі. А головне - де їх взяти? Джерелами одержання грошей можуть бути:
1. Банки. Всі основні банки проявляють неабияку зацікавленість до малого бізнесу. Про те послуги, які вони роблять підприємцям, різні, так як і умови за якими вони надаються.
2. Місцева влада. Спробуйте з'ясувати її інтереси. Може бути, що вона давно чекає такого підприємця, як ви!
3. Державні структури. Постарайтесь одержати інформацію про плани надання допомоги малим підприємствам, і плани про надання позик в
органах, які сприяють розвитку малого бізнесу, або в центрі зайнятості за місцем проживання.
4. Інші організації. Якщо ви не хочете звертатися у банки і до урядових органів, то пошукайте гроші серед інших фірм, компаній, трестів.
5. Спеціальні організації. За кордоном, якщо підприємець молодий і ніде не працює, то йому досить важко отримати фінансову допомогу, наприклад, в банках, так як нього немає ні забезпечення, ні репутації. Але молодий бізнесмен може звернутись в органи, які спеціалізовані на наданні фінансової допомоги молоді. В таких органах їм допомагають і порадою, і грішми. Правда, за умови, що в молодої людини є добра ідея і вік до 26 років.
Наприклад, в Англії допомога молодим особам, які заводять власну справу, виділяють по 40 фунтів на тиждень, а також безкоштовно надають консультації протягом року після створення бізнесу.
6. Об'єднання венчурних (ризикових) капіталів.
Вам слід звернутись в таке об'єднання, якщо ваш бізнес вимагає вкладення великих сум.
А тепер дамо декілька цілком простих порад, які між іншим можуть бути досить суттєвими.
Неважко зібрати невеликий капітал (наприклад 1000 грн.), працюючи по вихідних або по вечорах, або ще корисніше, попрацювавши на одному з великих ринків.
Будь-яка робота, навіть рознощика газет, може забезпечити вам кредитоспроможність у банку. Якщо власник кіоску скаже: "Так, на нього можна покластись,"- це може забезпечити вам кредит у банку.
Якщо не пощастить на перших порах, не здавайтесь і не посилайтесь на обставини. Такі посилання вам не допоможуть. Краще спробуйте ще раз.


Свіжі обговорення на агро-форумі: Инфракрасная сушилка (дегидратор) ФлексиХИТ для сушки овощей, фруктов и продуктов Вопрос по рекультивации Решил заняться рисом. Какая техника нужна? Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.