24 вересня 2021р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
Аграрні новини та оперативна статистика

27.07.2010всі новини дня

В Україні не допущено проявів та масових розповсюджень карантинних хвороб тварин, особливо небезпечних як для тварин так і для людей

Завдяки злагодженій професійній роботі державної служби ветеринарної медицини, в першу чергу територіальних органів Державного комітету ветеринарної медицини, протягом 2009 та з початку 2010 року в Україні не допущено проявів та масових розповсюджень карантинних хвороб тварин, особливо небезпечних як для тварин так і для людей. Гостроінфекційні хвороби мали спорадичний характер.

Завдяки вжитим заходам з профілактики грипу типу А/Н5N1 та Н1N1 (заборона ввезення з неблагополучних територій підконтрольних службі об’єктів, які можуть бути контаміновані вірусом, затвердження Плану дій при виявленні захворювання/загибелі птиці та свиней, посилення контролю за роботою птахівничих та свинарських господарств в «закритому режимі», серологічному моніторингу серед птиці та серед свиней, проведення засідань Державних надзвичайних протиепізоотичних комісій всіх рівнів) ситуація в державі контрольована, протягом року не зареєстровано жодного випадку цих хвороб.

Незважаючи на епідемію туберкульозу серед людей, покращується ситуація відносно цієї хвороби в тваринництві. З початку цього року проведено 3,8 млн. алергічних досліджень на туберкульоз, виявлено 5,3 тис. реагуючих тварин, що складає 0,09 % від досліджених. Проведено 2,4 тис. бактеріологічних досліджень в 436 господарствах, 62,9 % матеріалів досліджувалось в регіональних лабораторіях.

Виділено 71 культуру мікобактерій, з них:

2 - M. Bovis  в 1 господарстві Тернопільської області;

1 - M. Avium в 1 господарстві Запорізької області;

67 – атипових в 50 господарствах 9 областей

(Вінницька 8 культур в 7 господарствах, Житомирська 6/6, Київська 18/9, Луганська 8/3, Полтавська 2/2, Рівненька 6/4, Харківська 2/1, Херсонська 1/1, Черкаська 17/17).  

Комплексно виключено діагноз в 233 господарствах 12 областей.

На сьогоднішній день в 160 господарствах 17 областей ситуація по туберкульозу вивчається, з них в 51 господарстві 9 областей дослідження продовжуються більше 6 місяців.

З метою профілактики і оздоровлення господарств від туберкульозу, в тваринницьких приміщеннях і на територіях ферм неблагополучних господарств проведено дезінфекцію на площі 2,3 млн. кв. м., а також профілактично дезінфіковано  32991 об’єкт  загальною площею 49,4 млн. кв. м.

Крім того, державною службою ветмедицини вживаються заходи для поступового оздоровлення тваринництва від лейкозу ВРХ. Повністю оздоровлені від лейкозу господарства в 17 областях:  Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано–Франківська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька і Чернігівська.

З початку року проведено 3 млн. 204 тис. серологічних досліджень на лейкоз в РІД, виявлено 25,6 тис. хворих тварин, що становить 0,8 % від досліджених.

Оздоровлено з початку року 7 господарств.

Незважаючи на проведену відповідну роботу в Україні залишилось 48 неблагополучних пунктів по лейкозу, в яких утримується 7 тис. 541 хвора тварина.

Неблагополучні по лейкозу господарства знаходяться в АР Крим (2) – інфікованість становить 1,9 %, Волинській (1), Донецькій (13) – 3,5 %, Київській (18) – 1,5 %, Одеській (2), Рівненській (2), Сумській (7) – 2,27 %, Харківській (2) областях і м. Севастополі (1).

Неблагополучні по лейкозу пункти знаходяться в 25 районах Київської області (9), Донецької (6), Сумської (4), Харківської (2), АР Крим, Волинської, Одеської і Рівненської областях - по 1.

Більше всього неблагополучних по лейкозу пунктів реєструється в Волноваському (5) і Тельманівському (3) районах Донецької області, Фастівському (3) і Яготинському (3) районах Київської області, Липоводолинському районі Сумської області (3).

Деякі господарства багато років є стаціонарно неблагополучними по лейкозу великої рогатої худоби, це такі як: радгосп „Обухівський” м. Обухів, СТОВ „Княжицьке” с. Княжичі Броварського району та А/к „Пуща Водиця” с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинський район неблагополуччя в цих господарствах тягнеться з 1972 року (38 роки), А/Ф „Крюківщина” с. Крюківщина з 1974 року (36 років) той же Києво- Святошинський район, усі господарства з Київської області.

В неблагополучних по лейкозу господарствах утримується 26,9 тис. голів ВРХ, в тому числі 11,5 тис. корів.

Оздоровлення проводиться відповідно до вимог діючої інструкції, згідно якої дозволяється перетримувати хворих тварин у господарстві з метою отримання молодняку, протягом 2 років.

З початку року в Україні вибуло 320 тис. голів ВРХ, в т.ч. 87,6 тис. корів.

По причині лейкозу та туберкульозу вибуло 10,5 тис. голів ВРХ, в тому числі по причині лейкозу – 8,1 тис. хворих тварин, що становить 2,5 % від усіх вибувших.

Згідно планів оздоровлення до кінця року повинно бути оздоровлено ще 34 господарства :

АР Крим - 2, Волинська - 1, Донецька - 13, Київська - 7, Одеська - 2, Сумська - 7, Харківська - 2.

Щодолептоспірозу, за 6 місяців 2010 року було зареєстровано 23 неблагополучні пункти, що на 14 менше ніж минулого року. Оздоровлено - 12. Станом на 01.07.2010 залишилось 18 неблагополучних пунктів. При цьому необхідно зазначити, що оздоровчі заходи проводяться комплексно – діагностика, специфічна імунопрофілактика, стерилізація, дератизація, дезінфекція.

Складною залишається епізоотична ситуація щодо сказу. З початку цього року зареєстровано 883 неблагополучних пункти, в яких захворіло 1254 тварини, що в порівнянні з відповідним періодом минулого року більше на 551 н/п та на 658 хворих тварин. З початку року оздоровлено 1016 н/п, залишилось - 301.

У звязку з тим, що основним джерелом сказу в дикій природі є червона лисиця, в Україні уже третій рік поспіль проводиться пероральна імунізація диких тварин. В минулому році ця робота була проведена на території 7 областей України двічі - весною для імунізації молодняку лисиці та восени для імунізації всього дорослого поголів`я, використано 4,066 млн. доз вакцини.

В 4 областях (Донецька, Луганська, Сумська, Одеська) вакцина розкладена за допомогою авіаційного транспорту.

З початку цього року, через недостатнє фінансування пероральна імунізація диких м'ясоїдних проведена лише на території 2 областей (Донецька та Луганська) вакцину розкладено за допомогою авіаційного транспорту. Використано більше 586 тис. доз вакцини.

В цілому для проведення зазначених заходів на території всієї України необхідно 14 млн. доз вакцини.

Тому Державний комітет ветеринарної медицини України звернувся до ГД ЄК “Санко” щодо об`єднання зусилль для здійснення  контролю над сказом.

На сьогоднішній день Держкомветмедицини отримав принципове погодження Європейської сторони на створення буферної зони проти сказу вздовж кордону з країнами-членами ЄС на території України за рахунок коштів ЄС.

Заходи по створенню буферної зони будуть розпочаті вже восени цього року.

Хвороба Ньюкасла не реєструється в Україні з 2006 року.

Основою профілактики хвороби є щеплення птиці як в спеціалізованих господарствах так і птиці, що утримується в індивідуальних дворах громадян.

У 2010 році щеплення проти хвороби Ньюкасла проведено в 20 985 населених пунктах, щеплено 42,4 млн. голів птиці.

В 15 706 населених пунктах проведено дослідження на напругу імунітету.

В той же час велике занепокоєння державної служби ветеринарної медицини викликає ситуація щодо африканської чуми свиней в Російській Федерації.

За 6 місяців цього року виявлено 30 (за аналогічний період минулого року - 8) неблагополучних пунктів по АЧС, в тому числі :

•серед диких кабанів виявлено 7 неблагополучних пунктів на території 3 суб'єктів Російської Федерації – Ростовська область, Краснодарський край та Республіка Адигея;

•серед домашніх свиней виявлено 23 неблагополучних пункти на території 5 суб'єктів Російської Федерації – Ростовська область, Краснодарський край, Кабардино-Балкарія, Північна Осетія, Республіка Адигея.

Згідно аналізу розвитку епізоотичної ситуації основними причинами розповсюдження хвороби є :

- відсутність контролю за переміщенням свиней, сировини та продукції з них;

- недотримання ветеринарно-санітарних вимог щодо утримання свиней, невиконання вимог державної служби ветеринарної медицини, особливо в умовах карантину;

- приховування фактів захворювання і загибелі свиней, що не дало можливості своєчасно встановити діагноз і вжити заходи щодо недопущення розповсюдження хвороби.

З метою недопущення занесення вірусу АЧС на територію України вжито ряд заходів, зокрема:

  • проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України під головуванням віце-прем`єр-міністра України – В.А. Слаути;
  • за підписом В.А. Слаути головам обласних державних адміністрацій направлено 2 Урядові телеграми про посилення заходів щодо недопущення занесення збудника АЧС на територію України;
  • затверджено План дій при виникненні захворювання/загибелі свиней, в якому похвилинно розписано дії державної служби ветмедицини;
  • проведено засідання місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій;
  • видано ряд наказів та розпоряджень Головного державного інспектора ветеринарної медицини України щодо посилення державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду за профілактичними заходами проти АЧС;
  • забезпечено постійну присутність представників Державного комітету ветмедицини та управління ветеринарної міліції з проведення карантинних ветеринарних заходів при МВС України в загрозливій зоні.

Працівниками регіональних служб державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті вилучаються, знищуються та/або повертаються продукти тваринного походження. З початку року вилучено/знищено біля 3000 кг. Такої продукції.

Перевірено і продезінфіковано транспортних засобів – 660 989.

Підрозділами ветеринарної міліції з початку року перевірено 1241 суб'єкт господарювання, діяльність яких пов'язана з виробництвом і переробкою свинини. Виявлено 906порушень.

Видано 580 приписів, накладено штрафів на 78 242 грн., призупинено діяльність 58 суб’єктів, вилучено 26 522 кг свинини.

Управліннями ветмедицини в областях і районах проведено 2407 перевірок свиногосподарств, притягнуто до адміністративної відповідальності за недотримання ветеринарно-санітарних вимог 876 осіб, накладено штрафів на суму 97 142 грн., обстежено 304 144 двори.

З початку року відібрано пат матеріал від 152 диких свиней для проведення моніторингових досліджень на АЧС. Позитивних результатів не виявлено.

В той же час, не тільки Україна а і ряд міжнародних організацій занепокоєні ситуацією щодо безконтрольного розповсюдження АЧС на території ПФ РФ.

26 липня розпочинається візит експертів ФАО для оцінки заходів проведених державною службою ветмедицини з метою недопущення виникнення АЧС, та започаткування спільного проекту з метою надання Україні технічної допомоги.

В серпні очікується візит представників ГД “Санко” з метою оцінки роботи служби щодо контролю за здоров'ям тварин та недопущенням занесення збудника АЧС.

На сьогоднішній день в Європі реалізується стратегія „Один світ – одне здоров’я”. Сучасна стратегія протиепізоотичних заходів повинна бути направлена на здійснення дієвого контролю за хворобами, нагляду за здоров’ям продуктивних тварин, забезпечення стійкого епізоотичного благополуччя тваринництва, адаптації національної нормативно-правової бази до міжнародних вимог, що сприятиме розвитку торгівельних відносин а як наслідок і галузі в цілому.

Удосконалення діючої системи контролю вимагає класифікації загроз здоров’ю тварин а також визначення показників і створення моделей для збору даних.

У зв’язку з цим, пріоритетними напрямками на найближчу перспективу слід вважати :

- визначення ризиків і визнання статусу України відносно особливо небезпечних хвороб тварин згідно вимог і рекомендацій санітарного кодексу Міжнародного епізоотичного бюро;

- широке впровадження у ветеринарну практику сучасних методів діагностики, якісних засобів профілактики заразних хвороб тварин, які базуються на сучасних досягненнях світової науки;

- здійснення епізоотичного моніторингу, виявлення закономірностей епізоотичного процесу, аналіз та прогноз розвитку епізоотичної ситуації;

- розробку та впровадження систем і технологій ефективного ветеринарно-санітарного обслуговування галузі тваринництва в господарствах різних форм власності з врахуванням регіональних особливостей (в тому числі модернізація та регіоналізація діагностичної служби);

- розробку біологічних основ профілактики та пошук безпечних методів і прийомів направлених на розрив життєвих циклів збудників, ерадикацію хвороб ;

Державна служба ветеринарної медицини зробить все необхідне для зниження можливості виникнення ризиків пов’язаних з захворюванням тварин а відтак і для охорони здоров’я людей і захисту економіки села.


джерело: Державний комітет ветеринарної медицини України

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1   2   3   4   5 
  6   7   8   9  10  11  12 
 13  14  15  16  17  18  19 
 20  21  22  23  24  25  26 
 27  28  29  30          
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Переробка та якість продукції
Ціни
Екологія
Погода


  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.