Совка пірамідальна
Гусениці совки пошкоджують листя і молоді плоди груші, яблуні, вишні, черешні, черемхи і чорної смородини, а також вербу, тополю, берест, бук, терен, виноград п'ятилистий (ампелопсис) та інші деревні рослини.
Великий метелик буро-червоного кольору, розмах крил 50 мм. Передні крила темно-бурі, з світлими поперечними лініями, з зубчиками і чорними краями. Хвиляста лінія, що йде попереквсього крила, світла, з темними клиновидними плямами. Кільцеподібна пляма світла, з темною серединкою, розташована ближче до основи крила. Задні крила червоно-коричневі, біля переднього краю бурувато-сірі.
Гусениця зелена, з різними відтінками - від жовто-зеленого до сизо-зеленого, з маленькою зеленою головою. Тіло гусениці товсте, звужується до голови. На 11-му членику черевця зверху виділяється пірамідальний виступ такого ж кольору, як і все тіло. Довжина гусениці досягає 45-50 мм, діаметр голови 3,5 мм.
Гусениці заляльковуються в кінці травня і на початку червня в нещільних білих павутинних коконах між склеєними павутиною листками.
Метелики літають з кінця липня до осені, зимують в щілинах кори та під опалим листям, а навесні кладуть яйця на гілки дерев і кущів. Через 14-18 днів з яєць виходять гусениці, які починають їсти молоді листочки.
Часто зустрічається в Лісостепу й Поліссі, там, де недостатньо провадиться хімічна боротьба з шкідниками.
Протягом вегетаційного періоду розвивається одне покоління..
Шкодить у травні.
|