Парусник подалірій
Це дуже поширений шкідник, пошкоджує всі плодові культури.
Великий красивий метелик, належить до денних метеликів з родини парусників.
Крила світло-жовтого кольору. На передніх крилах три довгі і дві короткі поперечні смужки з чорним переднім краєм. На задніх крилах сині місяцеподібні плями і по одній синій окоподібній плямі з облямівкою чорного і оранжевого кольору. Задні крила на кінці з довгим виступом чорного кольору у вигляді шпори. В розмаху крил метелик досягає 70 мм.
Гусениця першого віку чорна, з двома бархатисто-зеленими плямами на спині, після першого линяння стає зеленою. За формою гусениця грушевидна, товста спереду і звужена ззаду, з косими поздовжніми і поперечними рисками у вигляді жилок листка. Це дуже маскує гусениць: у спокійному стані вони майже непомітні на зеленому листі. Довжина дорослої гусениці 38 мм.
Лялечка першого покоління зелена, з жилкуванням, яке нагадує жилки листка сливи, на якій парусник часто зустрічається. Лялечка другого покоління зимуюча, жовто-бура, нагадує колір сухого листя.
Зимують лялечки на гілках, іноді на сухих стеблах трави.
Навесні, коли середньодобова температура досягає +12°С, з них виходять метелики, які літають протягом другої половини травня і в червні. Вони відкладають яйця на листя (по одному), міцно приклеюючи їх до пластинки. Яйця кулясті, блідо-зелені, потім жовто-бурі, розміром 1,3 мм. З яєць виходять гусениці, які з'їдають пластинку листка, обгризаючи її з країв. У спокійному стані в перервах між живленням, а також у період линяння гусениці міцно примотуються до листя, створюючи павутинну підстілку.
Гусениці першої генерації звичайно нечисленні і шкода від них невелика.
У липні - серпні друге покоління гусениць повністю об'їдає листя молодих дерев і саджанців.
Шкодить у всіх зонах і завдає значних збитків садівництву, особливо в молодих садах і розсадниках.
Об'їдаючи листя, гусениці знижують приріст і морозостійкість рослин. |