Непарний шовкопряд
1 - самка, 2 - самець, 3 - відкладені яйця, 4 - гусениця, 5 - пошкодження сливи гусеницями, 6 - лялечка.
Пошкоджує всі плодові культури і багато листяних лісових порід.
Цей шкідник одержав таку назву тому, що самка його значно більша від самця. Це великий малорухливий метелик , у розмаху крил 70-80 мм, білуватий, з товстим циліндричним черевцем, опушеним жовто-бурими волосками. Передні крила з чотирма поперечними хвилястими чорно-бурими слабо виявленими смугами і чорними плямами.
Самець значно менший, сірувато-бурий, з тонким черевцем, швидко літає не лише вночі, а й вдень.
Самка відкладає в липні на кору стовбурів, гілок та інші предмети купки яєць і прикриває їх бурувато-жовтими волосками свого черевця. Купки яєцць мають вигляд бурувато-жовтої пухнастої подушечки розміром з 3-5-копієчну монету. У кожній купці налічується до 500 яєць.
У травні наступного року, перед цвітінням яблуні, з яєць виходять темно-бурі гусениці, вкриті довгими чорними волосками. Вони розносяться вітром на значну відстань і часто таким чином заносяться в сад із лісу. Гусениці виростають до 50-70 мм завдовжки, вкриваються зверху темно-червоними та синіми бородавками і твердими довгими волосками. Останні легко обламуються і, потрапляючи на шкіру людини, викликають свербіж та утворення пухирців, як від кропиви.
Непарний шовкопряд шкодить у всіх зонах, часто завдає великих збитків садівництву і лісівництву.
|