Червиця в'їдлива
Пошкоджує всі плодові культури, а також багато лісових і декоративних порід дерев і кущів.
Гусениць червиці в'їдливої виявлено на 74 видах деревних рослин. З плодових порід найбільш пошкоджуються яблуня і груша, з лісових декоративних ясен, клен, берест, горобина, бузок.
Великий нічний метелик, у розмаху крил до 70 мм. Черевце самки товсте, з яйцекладом на кінці. Самець меншого розміру, з перистими вусиками при основі. Крила білі, вкриті темно-синіми або темно-зеленими численними дрібними плямами.
Літають метелики з другої половини червня до вересня; вони не живляться, погано літають і, відклавши яйця, незабаром гинуть. Одна самка відкладає понад 1000 дуже дрібних жовтих довгастих яєць , приклеюючи їх біля бруньок, у розгалуженні гілок, в щілинах кори, в старих ходах гусениць та інших місцях. З яєць виходять гусениці, які, вгризаючись у черешки листків, молоді пагони, а потім у товсті гілки і стовбури, живляться деревиною гілок і стовбурів протягом двох років.
Гусениця жовта або жовто-біла, з чорною головою і чорними крапками вздовж тіла, завдовжки 60 мм, завтовшки 7 мм. Вигризає ходи під корою в деревині, порушуючи рух соків у дереві.
Під пошкодженим деревом можна помітити купки червоно-бурої червоточини, яку гусениці викидають з своїх ходів. У гілках і стовбурах одного дерева іноді скупчуються сотні, а то й тисячі гусениць, в результаті чого гілки засихають і обламуються, дерева хворіють і передчасно гинуть.
Особливо небезпечний цей шкідник у молодих садах і розсадниках , тому що уже одна гусениця може призвести до загибелі саджанець або молоде деревце в саду.
Червиця в"їдлива завдає великої шкоди плодовим і декоративним деревам у садах, парках і розсадниках на півдні України. |