Попелиця зелена яблунева
Пошкоджує яблуню, грушу, айву, мушмулу, глід, горобину, іргу, кизильник.
Поширена в усіх садах і розсадниках.
Попелиця зеленого кольору, близько 2 мм завдовжки.
Зимує у стадії яйця
Навесні, в період набрякання і розпускання бруньок, з яєць виходять темно-зелені, дуже маленькі шестиногі личинки з чорними ніжками і такими ж вусиками. Вони скупчуються на верхівках бруньок і ссуть сік, а після розпускання бруньок переходять на нижній бік листків і на зелені пагони. Пошкоджені листки скручуються і закривають личинок і дорослих попелиць. Через 12-15 днів личинки стають дорослими самками-засновницями. Вони народжують без запліднення живих личинок, які відразу починають смоктати сік з листків і зелених пагонів. З цих личинок розвиваються протягом 8-12 днів безкрилі живородящі партеногенетачні самки, які також народжують личинок. З одних личинок цього покоління розвиваються зелені безкрилі самки, з інших - крилаті темнозабарвлені самки-розселительки з чотирма прозорими крилами.
Розселительки залишають дерево, на якому вигодувались, і розлітаються іноді на далекі відстані, заселяючи нові дерева і насадження, де народжують живих личинок.
Протягом літа розвивається до 16 поколінь попелиці.
Розмноження відбувається без запліднення, при цьому народжуються лише партеногенетачні самки.
Восени, з настанням заморозків, з'являється покоління нормальних самок і самців. Після спаровування запліднені самки відкладають на гілки і пагони зелені, довгасті, блискучі, дуже дрібні яйця , які незабаром темніють і стають чорно-глянцевими. Одна самка відкладає 1-5 яєць, щільно приклеюючи їх до кори гілки; яйця зимують , а самки і самці гинуть.
Швидко розмножуючись, попелиці скупчуються на гілках і пагонах у такій величезній кількості, що повністю вкривають верхівки листків і зелених пагонів. Листки скручуються, пагони припиняють ріст і викривляються, часто засихають, а взимку примерзають.
Висмоктуючи сік з листків і пагонів, попелиця виділяє багато- екскрементів у вигляді солодкої густої рідини, яка приваблює мурашок та інших комах. Мурашки злизують солодкі екскременти попелиць і відлякують від них хижих комах - сонечок та їх личинок, золотоочок та ін. Скупчення мурашок на дереві свідчить про зараження його попелицями. Крім того, на солодких виділеннях попелиць розмножується сажковий грибок, який вкриває пошкоджені попелицями гілки і листя чорним нальотом. Попелиця завдає великої шкоди у яблуневих і грушевих садах, особливо в молодих насадженнях і плодових розсадниках. |