Попелиця агрусова пагонова
Пошкоджує чорну і золотисту смородину, менше аґрус.
Дуже дрібна блідо-зелена, яйцевидно-округлої форми ніжна комаха, 1,9 мм завдовжки і 1,2 мм завширшки.
Зимує в стадії яйця на гілках і пагонах при основі бруньок.
Навесні під час набрякання бруньок (у квітні), з яєць виходять личинки-засновниці. Спочатку вони сидять на бруньках і висмоктують з них сік, після розпускання бруньок перелазять на черешки молодих листочків і зелені пагони.
Пошкоджені черешки викривлюються, і листки нагинаються донизу. Ріст пагонів припиняється, міжвузля дуже вкорочується, пагони сильно викривлюються, і на верхівках гілок утворюються жмути із скручених листків. Всередині жмутів буває дуже багато попелиць.
Влітку народжуються личинки-розселювачки, які перетворюються на крилатих попелиць . Вони залишають смородину і розлітаються на значні відстані, засиляючи нові насадження.
Пошкоджені попелицями пагони продовжують рости і жмут із скручених листків залишається посередині пагона.
Часто на агрусову попелицю, як і на інші види попелиць, нападають хижі комахи: сонечка, личинки сирфід і золотоочок. Вони знищують колонії попелиці ще до появи крилатого покоління розселювачок.
На пошкодженій попелицею смородині можна спостерігати багато мурашок, які злизують солодку рідину, яку виділяють попелиці. Мурашки захищають попелиць від нападу сонечок.
Поширена в усіх зонах, але особливо шкодить у Лісостепу і Поліссі.
|