Листокрутка виноградна (Sparganothis pilleriana Den. et Schiff.)
Поширена в Одеській, Дніпропетровській, Донецькій областях та Криму (зона підвищеної шкідливості).
Небезпечний шкідник винограду; крім того, пошкоджує 57 видів різних рослин із 21 родини, серед них грушу, сливу, вишню та ін.
Метелик в розмаху крил 18-22 мм. Передні крила вохряно-жовті, золотисто-зеленуваті з сірувато-бурим рисунком, який складається із зігнутої по напрямку до зовнішнього краю крила невеликої прикореневої плямочки та кривої двічі розширеної середньої перев'язі; часто рисунок крил сильно розмитий або його немає. Задні крила сірувато-бурі.
На відміну від інших листокруток, характерною ознакою метеликів цього виду є наявність довгих нижньогубних щупиків, за довжиною вдвоє більших від діаметра голови.
Яйця сплющені, овальні (0,7-0,9х1,0-1,2 мм), в купках розміщені черепицеподібно по 50-80 і вкриті пінистими виділеннями придаткових статевих залоз метеликів.
Яйцекладки спочатку жовто-зелені, з часом стають лимонно-жовті, розміщуються на верхньому боці листків, біля головної жилки.
Плодючість самки до 400 яєць. Ембріональний розвиток при середньодобовій температурі 20-25°С - 9-12, при більш низьких температурах - близько 20 днів.
Лялечка завдовжки 9-11 мм, спочатку зелена, потім стає каштаново-коричневою. Кремастер у вигляді прямої довгої вузької злегка розширеної лопастинки з чотирма короткими міцними крючкоподібними щетинками, які нахилені на черевний бік; по боках лопасті кремастера в середній її частині розміщено по дві такі ж щетинки з кожного боку.
Розвивається в одному поколінні за рік.
Зимує гусениця першого віку, яка робить білий кокон у різних затишних місцях: у тріщинах та щілинах кори штамбів і гілок, у рослинних рештках, а також у грунті на глибині до 4-5 і навіть 10 см. Навесні при настанні суми ефективних температур 200-210°С (нижній поріг +10°С) гусениці залишають місця зимівлі й проникають у бруньки та бутони винограду і виїдають їх з середини, потім переходять до живлення молодими листочками на верхівках пагонів, а також суцвіттями та зав'язями плодів. З розпусканням листків гусениці виїдають у них великі наскрізні отвори; пошкоджені листки скріплюються павутиною і утворюються великі рихлі гнізда, всередині яких знаходяться гусениці. Пошкоджені листки буріють і засихають.
На винограді відмічено також пошкодження ягід, що наливаються.
Розвиток гусениць триває 45-50 днів.
Заляльковуються гусениці в місцях живлення. Літ метеликів відбувається з останньої декади червня до кінця липня. |