Трубковерт багатоїдний або грунтовий
Поширений в Україні повсюдно.
Пошкоджує виноград, сливу, грушу, яблуню, вишню тощо.
Зверху жук без волосків, стерніти черевця та пігідій вкриті короткими світлими волосками; очі великі, круглі, злегка опуклі. Головотрубка більш ніж у 1,5 раза довша від голови; передньоспинка по довжині дорівнює своїй ширині, зверху і по боках колоподібноопукла, з тонкою поздовжньою серединною лінією, вся дрібно- і негустокрапкова. Надкрила в 1,5 раза довші від своєї ширини, густо вкриті рядками (часто неправильними) великих і глибоких крапок.
У самців головотрубка більш ніж в 1,5 раза довша від голови, злегка зігнута в місці прикріплення вусиків; боки передньогрудей із спрямованими вперед шипами; у самки шипів немає.
Личинка мутно-біла, овальної форми, вкрита рідкими жовтими щетинками.
Зимують жуки в поверхневому (1-1,5 см) шарі грунту, під обпалими листками.
Навесні жуки з'являються на початку розпускання бруньок на кронах дерев (II декада квітня-травня). Живляться спочатку бруньками, а пізніше листками, роблячи вузькі вигризи на верхньому боці листкових пластинок. Спарювання та відкладання яєць починаються після відростання листків. Максимальна кількість яєць відкладається в травні. Перед відкладанням яєць самка надгризає пагін, скручує поздовжньо один листок винрграду переважно на більш затіненому боці і в кожну трубку вкладає одно яйце. Ембріональний розвиток -8-10 днів.
Личинки живляться зів'ялими листками трубки, прогризають у них невеликий отвір, потім вигризають внутрішні листки майже повністю. Після закінчення живлення личинки покидають трубки і йдуть у грунт, де і заляльковуються у верхніх шарах (до 10 см) у невеликих округлих печерках. Стадія лялечки - близько 10 днів.
Жуки, що відроджуються, зимують і виходять із грунту навесні наступного року.
Однак вони можуть у невеликій кількості з'являтися на поверхні грунту з кінця серпня до жовтня і живляться також листками. |