Червець борошнистий виноградний (Planococcus citri R.)
родина борошнисті червеці - Pseudococcidai, ряд рівнокрилі хобітні - Homoptera.
Поширений в Україні на Південному березі Криму.
Поліфаг.
Небезпечний шкідник винограду , але у великій кількості розмножується і сильно пошкоджує інжир, цитрусові і багато інших субтропічних та оранжерейних рослин.
Тіло самки широкоовальне, блідо-рожеве або блідо-зелене уздовж середньої лінії дорсальної поверхні тіла, крізь більш тонкий, ніж по боках, шар білого порошковидного воску просвічується тіло комахи. По краю тіла розміщено 18 пар білих тонких воскових ниток, довжина яких збільшується до заднього кінця тіла.
Тіло самців без воскових ниток, до 4 мм завдовжки та 2,8 мм завширшки. Самці крилаті, їх значно менше, ніж самок.
Зимують нестатевозрілі самки і личинки різних віків, під відсталою корою штамбів і гілок винограду, в тріщинах підпорок та інших захищених місцях поблизу рослин.
Вихід з місць зимівлі - в березні-квітні. Після додаткового 2- 3-тижневого живлення самки відкладають яйця (кінець квітня - початок травня) на скелетні органи, де живляться личинки першого покоління. Ембріональний розвиток - 10-14 днів. Личинки відроджуються в середині травня.
Перше покоління малочисельне і помітної шкоди не завдає.
Друге покоління більш чисельне, розвиток його продовжується до кінця літа. Відкладання яєць самками другого покоління і початок відродження личинок третьої генерації спостерігаються на початку серпня.
Третя генерація найбільш шкодочинна і чисельна.
Личинки і самки другого і третього покоління живуть на листках з нижнього боку та плодах.
Яйця відкладають на штамби, листки, грона (до 300 шт.).
Шкідливість виноградного борошнистого червеця не тільки в загальному пригніченні рослин, але і в тому, що личинки, заселяючи грона винограду, викликають прив'ялення ягід, їх загнивання та засихання.
Розвивається в трьох-чотирьох поколіннях за рік. |