Хрущ травневий західний
Жуки довжиною 22,5-31,5 мм. Тіло чорне, лише надкрила, ноги, вусики і пігідій червоно-бурі. Надкрила і ноги інколи затемнені. На відміну від хруща травневого східного у даного виду пігідій довгий і широкий, до вершини поступово звужується, закінчуючись пальцеподібним виростом без звуження біля основи. Боки передньоспинки вкриті рідкими волосками. На черевці знизу з кожного боку по 5 чітко окреслених трикутних білих плям. Вусики 10-членикові, у самця з 7-, у самки з 6-пластинчастою булавою.
Личинка (борозняк) з дугоподібно вигнутим жовтувато-білим тілом довжиною до 65 мм, вкрита волосками. Сегменти тіла з поперечними складками. Голова велика, жовто-бура, з міцними щелепами і довгими ногами. Задній кінець личинки потовщений, синювато-сірий, анальний отвір поперечний, вище нього розміщені два майже паралельних ряди дрібних шипиків, що трохи зближуються на кінцях. Вусики довгі, 4-членикові.
Лялечка жовтувато-біла, з відігнутою до грудей головою, притисненими до тіла ногами й крилевими лопатями. На кінці черевця є два придатки.
Яйце жовтувато-біле, довжиною 2,5-3 мм.
Жуки зимують у грунті в лялечкових комірках. Навесні, коли грунт на глибині 10 см прогріється до +5..+6°C, самці піднімаються у верхні шари. Самки це роблять при трохи вищій температурі (+6,5..+7,5°C). Виліт жуків з грунту починається в кінці квітня - на початку травня. На початку льоту в популяції переважають самці, під час максимального льоту співвідношення статей вирівнюється, в кінці льоту переважають самки. Для дозрівання яєчників самкам потрібні додаткові енергетичні речовини, тому вони протягом 1,5-2 тижнів живляться листям лісових і садових дерев та чагарників.
У пошуках кормових рослин жуки перелітають, на відстані до 4 км. Літають найбільш інтенсивно в присмерку, а частково і вдень. Залежно від метеорологічних умов року період льоту їх триває від трьох до шести тижнів. Приблизно через два тижні після з'явлення жуків починається масове відкладання яєць . При цьому самка за допомогою копальних передніх ніг риє у грунті нірку глибиною до 40 см і відкладає в неї від 25 до 70 яєць, Через місяць - півтора (в кінці червня - на початку серпня) з яєць виходять личинки , які спочатку живляться гумусом, а пізніше під'їдають коріння рослин.
Розвиток їх закінчується на четвертий, а в північній частині ареалу - на п'ятий рік. Саме цим визначаються льотні роки хруща, коли він з'являється у масовій кількості.
Протягом життя личинки двічі линяють і проходять три віки. Личинки першого віку напередодні линяння мають довжину тіла 15 мм і в ширину голови-3 мм, другого -відповідно 25 і 5-6, третього - 32-40 і 8-9 мм. Глибина розміщення личинок у грунті залежить від температури та вологості і змінюється протягом вегетаційного періоду.
Навесні вони піднімаються у верхні шари грунту, влітку проникають у більш глибокі, на початку осені - знову у вищі і з настанням заморозків - глибші, теплі шари. Заляльковуються личинки четвертого або п'ятого років на глибині від 40 до 70-100 см і більше. В кінці серпня з лялечок виходять жуки, що залишаються в лялечкових комірках на зимівлю.
Личинки пошкоджують коріння різноманітних польових культур, зокрема цукрових буряків, виїдаючи в них великі дірки. Період шкідливості - кінець травня - червень і кінець липня - серпень. Найбільшої шкоди завдають незабаром після проривання буряків. Чим старші личинки, тим вони ненажерливіші.
Велике значення в обмеженні чисельності хрущів мають комахоїдні птахи і ссавці, а також паразитичні комахи-жовтоголова сколія, червононога тифія та паразитичні круглі черви мермітиди. |