Як тільки ділянка звільниться від снігу, перевіряють, чи немає вимитого, неприкритого ґрунтом насіння або сходів. Таке насіння або сходи присипають 2-3 см шаром перегною або торфу. Якщо посіви з осені не замульчовані, присипають рядки мульчею шаром 2-3 см відразу після танення снігу, доки не утворилася щільна кірка. По вологому ґрунту підживлюють їх аміачною селітрою (100-150 г/10 м.кв.), яку заробляють.
Ґрунт за зиму значно ущільнюється, тому перше розпушування проводять впоперек рядів граблями, а потім обробляють міжряддя на глибину 10-15 см і продовжують рихлити ґрунт по мірі ущільнення. З появою масових сходів повторюють підживлення. Подальший догляд за підзимніми посівами такий же, як і за рослинами, посіяними навесні.
Набухле восени насіння набуває здатності проростати навесні при знижених температурах, давати ранні і дружні сходи. Пізньовесняні заморозки завдають шкоди підзимнім посівам. Сходи буряка столового без ушкоджень переносять заморозки -4...5°С. Захищають рослини від заморозків різними способами: поливом і обприскуванням водою, створенням димових завіс і штучного туману, груповим й індивідуальним укриттям. Для укриття пергаментним папером завчасно встановлюють кілки довжиною 75 см уздовж рядів через кожні 3 м і через 1,7 м між рядами. Після цього натягають шпагат уздовж рядів і прикріплюють його до кілків. За 1,5-2 год. до настання заморозку розкладають лозини з очерету поверх шпагату через 40-50 см і застеляють зверху папером, прикріплюючи його до кілків цвяхами. При такому укритті рослини добре переносять сильні і тривалі заморозки.
Для захисту рослин від заморозків шляхом обприскування водою використовують насос з двигуном на бензині і два гумових шланги з розпилювачами, з\'єднаних трійником з напірним патрубком насоса, призначеного для поливу. Обприскування починають, коли температура повітря знизиться до 0°С. Обприскують із двох шлангів одночасно, до закінчення заморозку, з інтервалом між поливами не більш 7-8 хв. Для більш надійного захисту рослин витрачають за 5 год. роботи насоса не менш 100 л/10 м.кв. води.
Найбільш ранній врожай салату і редиски можна одержати, якщо посіяти їх під зиму, а навесні встановити над грядами тимчасові каркасні плівкові укриття. У цьому випадку надходження продукції починається на 15-20 діб раніш порівняно з весняним посівом, істотно підвищується і врожай.
|