19 лютого 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Каталог культур
Зернові
Зернобобові
Зернові круп"яні
Овочеві
Ефіро-олійні
Технічні
Кормові культури
Прядильні
Плодові зерняткові
Плодові кісточкові
Горіхоплідні
Ягідні
Виноград
Гриби
Спеції
Декоративні та лікарські
Хімічний захист рослин
Групи культур (культури)
Препарати
Бур'яни
Шкідники
Хвороби
Додаткова інформація
Лікарські рослини
Насінництво
Календар городника
No-Till
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Рослинництво - Лікарські рослини - Звіробійні - Звіробій звичайний


Лікарські рослини
Звіробій звичайний
Зверобой продырявленный
Hypericum perforatum
Синоніми: божа крівця, заяча крівця, кривавник, стокрівця
Родина: Звіробійні
Лікарські рослини | Звіробій звичайний

Поширення
В природних умовах поширений практично по всій території України на відкритих сухих місцях, на узліссях, луках тощо. В культуру введений у ряді спеціалізованих господарств різних форм господарювання, а також вирощується аматорами.

Ботанічні характеристики

 • Коренева система складається з тонкого кореневища і малогіллястих коренів.
 • Стебло прямостояче, в верхній частині розгалужене, висотою 30-50 см. Одна рослина утворює одне або кілька стебел.
 • Листки супротивні, сидячі, цільнокраї з численними цятками, що просвічуються завдяки утвореним ефіроолійним залозам. По краях листові пластинки мають чорне забарвлення.
 • Квіти двостатеві, п'ятипелюсткові, зібрані в волоть або китицю, видовженоовальні, золотаво-жовтого кольору з темними крайками.
 • Плід - тригнізда коробочка.
 • Насіння дрібне.

Активні речовини
У траві рослин містяться дубильні речовини (до 10- 12 %), флавоноїди (гіперозид, рутин, кверцитрин тощо), сапоніни, барвники, ефірна олія (0,1- 0,4 %), смолисті речовини (16- 17 %), каротин, аскорбінова кислота тощо.

Напрями використання

В народній медицині звіробій вважається «травою від дев'яноста дев'яти хвороб». Його препарати зменшують спазми кишок та жовчних шляхів, розширюють кровоносні судини, посилюють кровообіг, виявляють протизапальну дію на слизові оболонки травного тракту, в'яжучу та бактеріостатичну дію.

Застосування звіробою дає добрий ефект при дискінезіях жовчних шляхів, гепатитах, застої жовчі в жовчному міхурі, холециститах, жовчо-кам'яній хворобі в початковому стані, гострих і хронічних колітах, простих і кривавих проносах, геморої, при розладі нервової системи, мігрені, нічному нетриманні сечі тощо.

Звіробійну олію з успіхом використовують при опіках, виразці гомілки (для гоєння ран). У стоматології настій (на воді) і настойку (на спирту) трави застосовують для полоскання рота при неприємному запаху, гінгівітах і стоматитах. У гінекологічній практиці настій використовують для спринцювання при запальних захворюваннях.

Антибактеріальні препарати зі звіробою (іманін та новоіманін) використовують для лікування опіків і різних гнійних процесів. Ці антибіотики діють згубно більше як на сорок видів мікроорганізмів, у тому числі на збудників дизентерії, туберкульозу, коклюшу.

У медицині також використовують відвари, настої, звіробійну олію.

У ветеринарній медицині препарати звіробою широко застосовуються при диспепсіях, гастритах, колітах, проносах, бронхітах і т. ін.

З метою захисту рослин його використовують для боротьби з бактеріозами овочевих культур і проти вірусної мозаїки тютюну, обробляючи насіння або обприскуючи посіви.

Звіробій використовують у консервній промисловості як пряносмакову культуру.

Біологічні особливості

Багаторічна світлолюбива, невибаглива трав'яниста рослина, стійка до низьких температур, розмножується насінням.

У Центральній частині України цвіте в червні-серпні, плоди достигають у серпні-вересні.

Технічні параметри вирощування

 • Загальні особливості й місце в сівозміні. Враховуючи те, що звіробій - багаторічна культура, в сівозміні на одному полі її вирощують 3-5 років. Для цього вибирають малозабур'янені та незатінені ділянки. Треба враховувати, що рослина дуже добре реагує на органічні (20 - 40 т/га) добрива. Кращі попередники - зернові колосові культури, чистий і зайнятий пари.
 • Основний і передпосівний обробіток. Основний обробіток грунту, залежно від його стану та попередників, полягає в проведенні технологічних операцій звичайної, напівпарової або поліпшеної систем його обробітку. Передпосівний обробіток передбачає культивації, вирівнювання площі, розбивання грудок, а за потреби - коткування ґрунту.
 • Посівний період.
  • Строки посіву - під зиму або ранньовесняні з маячною культурою. Під зиму сіють звичайне насіння, краще минулих років вирощування, а весною - стратифіковане. Найкращі результати одержують при підзимовому посіві, бо навесні сходи з'являються на 2-3 тижні пізніше масового проростання бур'янів.
  • Спосіб посіву - широкорядний із шириною міжрядь 45 см.
  • Норма висіву насіння - 3-4 кг/га.
  • Глибина загортання насіння — поверхневий посів під зиму та до 0,5 см весною. Для забезпечення рівномірного висіву насіння змішують із гранульованим суперфосфатом (1:10).
  • Період проростання стратифікованого насіння при посіві весною - близько 1 місяця, чим і викликана потреба добавлення насіння маячної культури. Коли сіють весною не стратифікованим насінням, то масові сходи з'являються лише наступного року.
 • Догляд за посівами. В перший рік сходи розвиваються дуже повільно, а тому на боротьбу з бур'янами звертають особливу увагу. Для створення оптимальних умов росту після появи сходів у рядках формують густоту (відстань між рядками 10 - 15 см) та прополюють їх. Міжряддя розпушують культиваторами для знищення бур'янів та поліпшення аерації грунту. На другий та наступні роки рано навесні боронують грунт для закриття вологи та видалення відмерлих стебел, а протягом вегетації регулярно проводять знищення бур'янів і рихлення міжрядь.
 • Збирання врожаю.
  • Заготовлювана сировина — надземна маса рослин, зрізана або скошена на висоті 15-25 см від поверхні землі.
  • Строки збирання - фаза цвітіння рослин, що перший раз припадає на червень-липень. За місяць-півтора після першого укосу вегетація повторюється і рослини зацвітають удруге. Як правило, протягом року на одній площі сировину збирають двічі.
  • Спосіб збирання - зрізування вручну ножицями або серпами, скошування косарками або жатками на великих плантаціях.
  • Урожайність сухої маси за два укоси на другому році розвитку рослин становить 15-20, а на третьому - 30-40 ц/га. Вихід сухої речовини становить 28- ЗО %. Урожайність кондиційного насіння -2-3 ц/га.

Переробка

 • Сушіння сировини проводять у добре провітрюваних, затінених приміщеннях при температурі повітря близько 50 °С. Процес вважається закінченим, коли стебла стають ламкими.
 • Зберігають сировину в закритих від сонця приміщеннях. Термін зберігання сировини - до 3-х років.

Свіжі обговорення на агро-форумі: Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства Решил заняться рисом. Какая техника нужна? УВР-решета для зерноуборочных комбайнов. Отзывы. Гусеничная пара - кто что знает?
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.