13 квітня 2021р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Каталог культур
Зернові
Зернобобові
Зернові круп"яні
Овочеві
Ефіро-олійні
Технічні
Кормові культури
Прядильні
Плодові зерняткові
Плодові кісточкові
Горіхоплідні
Ягідні
Виноград
Гриби
Спеції
Декоративні та лікарські
Хімічний захист рослин
Групи культур (культури)
Препарати
Бур'яни
Шкідники
Хвороби
Додаткова інформація
Лікарські рослини
Насінництво
Календар городника
No-Till
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Рослинництво - Лікарські рослини - Зонтичні - Селера пахуча


Лікарські рослини
Селера пахуча
Сельдерей душистый
Apium graveotens
Синоніми: не відомі
Родина: Зонтичні

Поширення
Походить із Середземномор'я, де відома з сивої давнини як декоративна і лікарська рослина. В умовах України селеру вирощують практично всюди спеціалізовані господарства, а в індивідуальному секторі - аматори.

Ботанічні характеристики

 • Корінь стрижневий, м'ясистий, веретеноподібний, з розгалуженням.
 • Стебло прямостояче, майже голе, всередині порожнисте, в верхній - частині розгалужене, 50-90 см заввишки.
 • Листки черешкові, темно-зелені, зверху блискучі, знизу матові, перисторозсічені.
 • Квітки білі, зібрані в складний зонтик.
 • Плід - довгосім'янка.
 • Насіння дрібне, маса 1000 насінин - 0,4 - 0,6 гр.

Активні речовини
Селера містить ефірну олію, в складі якої найбільше сабінену й мірцину, а також флавоноїди, амінокислоти, каротини, тіамін, рибофлавін, вуглеводи, органічні ; кислоти, фолієву кислоту, цукри, мінеральні солі, вітаміни А, С, В1, Е, PP. Велика цінність селери полягає в наявності біологічно активного натрію, здатного підтримувати кальцій у розчинному стані.

Напрями використання
В умовах України культивують три різновиди селери - листковий, черешковий та кореневий. Листковий різновид здатний утворити дуже багато листків, у черешкового листки слабо розвинуті, але виростають м'ясисті черешки. В цих різновидів слабо розвинута коренева система. Кореневий різновид утворює добре розвинутий корінь довжиною до 30 см і масою близько 500 г. У харчовій промисловості селеру використовують у кулінарному і консервному виробництві як рослину з сильним ароматом і пряносмаковими властивостями. Корені та черешки .використовують для приготування перших страв, м'ясних бульйонів, салатів, соусів, м'ясних та рибних блюд, добавки до паштетів, ковбас, до інших овочів, приготування вітамінних салатів, як спеції в супи і соуси. Насіння додають до ковбас зі свинини, в супи, борщі. В медицині селеру використовують для підвищення стійкості організму проти інфекційних захворювань, як болетамуючий і сечогінний засіб, при ревматизмі, хворобах нирок, сечового каналу, для стимуляції діяльності органів травлення, нормалізації обміну речовин, підвищення фізичної та розумової дієздатності. Подрібнені листки зі сметаною прикладають до ран і виразок. Корені ефективно понижують тиск, діють проти раку тощо. З метою захисту рослин застосовують для дезорієнтації та відлякування шкідливих комах овочевих культур, висіваючи селеру серед чи навколо них.

Біологічні особливості
Однорічна або дворічна трав'яниста, холодостійка рослина, розмножується насінням. Сходи витримують заморозки до -5 °С. Добре росте на зволожених, але не затоплюваних ділянках.

Технічні параметри вирощування

  6.1. Загальні особливості й місце в сівозміні. Селеру розміщують на дуже підживлених, зволожених місцях. Кращі попередники — капуста, буряки, редис, огірки. 6.2. Основний і передпосівний обробіток грунту передбачає його оранку або перекопування, вирівнювання та передпосівну культивацію. 6.3. Посівний період.
   6.3.1. Строки посіву насіння безпосередньо в грунт - під зиму або ранньовесняні. Для розмноження розсадою насіння в парники висівають у лютому. Перед посівом насіння замочують на півгодини в суміші 1 %-го розчину перманганату калію і 0,2 %-го розчину борної кислоти. 6.3.2. Спосіб посіву насіння та садіння розсади - широкорядний із шириною міжрядь 45 - 70 см та відстанню в рядку - 25 - ЗО см. На такій же відстані формують густоту при висіванні насінням і появі сходів у рядках. 6.3.3. Норма висіву насіння - 2-3 кг/га. 6.3.4. Глибина загортання насіння — 2 см. 6.3.5. Період проростання насіння - 15-25 днів.
  6.4. Догляд за посівами. При появі сходів у парниках через 15 - 20 днів проводять пікірування за схемою 5х5 см. У польових умовах після появи сходів чи висаджування розсади проводять регулярні міжрядні культивації та прополку в рядках для знищення бур'янів. 6.5. Збирання врожаю.
   6.5.1. Заготовлювана сировина -листки, черешки, корінь, насіння. 6.5.2. Строки збирання. Листки та черешки збирають у період активного росту, корені - восени в період закінчення вегетації рослин. Перед збиранням коренів надземну масу зрізають. Насіння збирають після масового його дозрівання. 6.5.3. Спосіб збирання. Листки та черешки зривають або зрізують. Корені викопують. 6.5.4. Урожайність коренів - 120-190 ц/га, черешків - 200-300 ц/га, насіння 1-3 ц/га.

Переробка

 • Сушіння коренів, черешків і листків, як правило, не проводять, а ; використовують свіжими.
 • Зберігають очищені свіжі корені при понижених температурах, у буртах, овочесховищах. Листки зберігають, за потреби, в засоленому вигляді в холодильниках.

Свіжі обговорення на агро-форумі: Автопилоты (системы параллельного вождения) Чем кормить лошадь зимой? Борона для трактора - какую выбрать? Вопрос по рекультивации Помидоры: подвязывать или нет?
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.