19 лютого 2020р.
про проект | контакти | часті питання | мапа | гостьова книга | English ver.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Каталог культур
Зернові
Зернобобові
Зернові круп"яні
Овочеві
Ефіро-олійні
Технічні
Кормові культури
Прядильні
Плодові зерняткові
Плодові кісточкові
Горіхоплідні
Ягідні
Виноград
Гриби
Спеції
Декоративні та лікарські
Хімічний захист рослин
Групи культур (культури)
Препарати
Бур'яни
Шкідники
Хвороби
Додаткова інформація
Лікарські рослини
Насінництво
Календар городника
No-Till
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
Рослинництво - Лікарські рослини - Лілійні - Часник городній


Лікарські рослини
Часник городній
Чеснок посевной
Аіііит sativum
Синоніми: не відомі
Родина: Лілійні

Поширення
Походить із Середньої Азії. В світі культура часнику дуже давня. В культуру введений по всій території України.

Ботанічні характеристики

 • Коренева система — складна яйцевидна цибулина, що складається з численних дольок (зубків), уміщених в загальну оболонку.
 • Стебло (квіткова стрілка) прямостояче, повне, безлисте, заввишки 50 -90 см.
 • Листки прикореневі лілійні, плоскі, гострі, з шорсткими краями.
 • Квітки правильні, двостатеві, зібрані в зонтиковидне суцвіття, темно-білого кольору.
 • Плід - коробочка.
 • Повітряна цибулина середніх розмірів, вага 1000 насінин - 50 - 150 г.

Активні речовини
Цибулини часнику містять глікозид аліїн, ефірну олію, фітостерини, вітаміни, нікотинову кислоту, органічні кислоти, вуглеводи, полісахарид інулін, жирну олію, мінеральні речовини (калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, залізо, марганець, цинк, йод, мідь).

Напрями використання

Часник відомий як одна з найефективніших фітонцидно-лікарських рослин. У медицині при зовнішньому застосуванні має бактерицидні, фунгіцидні, протистоцидні, болезаспокійливі, проти-сверблячі, протисеборейні та інші властивості. Кашку рослин використовують для лікування гнійних ран, мікозів, трихомонадних кольпітів, корости, гніздового облисіння, себореї голови, для стимулювання росту волосся, інгаляції з метою профілактики грипу, для вигнання гостриків (за допомогою клізм із водою або молоком). Статистика свідчить, що в країнах, де систематично вживають часник, відносно низька захворюваність на рак. Ще в давні часи люди намазувалися соком часнику, щоб не захворіти такими небезпечними хворобами, як чума та холера. Знаменитий лікар Авіценна рекомендував часник «...від усяких захворювань...»

Препарати часнику мають сечогінну, потогінну, антисептичну та інші напрями дії. Вони підвищують стійкість організму проти інфекційних захворювань, активні щодо вірусу грипу, знімають утому після важких фізичних навантажень, знижують тиск крові, поліпшують роботу серця, стимулюють травлення.

Фітонциди часнику згубно діють як на грампозитивні, так і грамне-гативні бактерії (стафілококи, дифтерійну паличку, бактерії тифу і паразитарної групи, парахолерні вібріони, туберкульозну паличку). Фітонциди активні також при таких захворюваннях легенів, як бронхіальна астма, абсцес легенів, коклюш. Вони стримують розвиток грибка, що викликає менінгіт.

Часник — універсальний профілактичний засіб проти багатьох хвороб, спосіб його застосування дуже простий - з'їдання під час вечері 1-3 зубків та запивання кислим молоком.

Інші способи використання часнику: з медом; настій з водою; відвар у молоці з цукром; сік; настойка на спирту; масло часникове тощо. Нині популярний давньотібетскьий рецепт лікування настойкою часнику. Він очищає організм від жирів і різних вапнякових відкладень, поліпшує обмін речовин, після чого кров'яні артерії стають еластичнішими. Настойка розчиняє загущену кров, кров'яні тромби, попереджує і лікує інфаркт міокарда, стенокардію, атеросклероз, ішемічну хворобу серця, хронічний нежить, тонзиліт, захворювання легень, запобігає появі головного болю і шуму в голові, ліквідує гастрити, рубцює виразку шлунку та 12-персної кишки, знищує всі види внутрішніх і зовнішніх пухлин, ефективно поліпшує зір, повністю омолоджує організм, посилює статеві функції тощо. Для приготування настойки 300-350 г очищеного часнику дрібно нарізують і товчуть у ступці. З цієї каші беруть знизу 200 г маси і кладуть у скляний посуд, куди заливають також 1 склянку 96 %-го спирту й щільно закривають. Зберігають продукцію 10 днів у темному прохолодному місці. На 11 день рідину проціджують через щільну тканину і зберігають ще 2 дні в прохолодному місці.

Далі кожного дня п'ють тричі по 24 краплі за один прийом, аж поки не закінчиться розчин.

Повторний курс лікування проводять через 3-5 років.

У харчовій промисловості часник застосовують для приготування різних перших та других блюд, салатів тощо.

Часник ефективний для приготування настоїв проти шкідників рослин або його висаджують серед інших культур для відлякування комах.

Біологічні особливості
Як правило, часник - дворічна трав'яниста рослина, що розмножується повітряними цибулинами або зубками. Розрізняють стрілкуючі та не срілкуючі підвиди. Зі стрілкуючих сортів у зонтику формуються повітряні цибулини.

Технічні параметри вирощування

 • Місце в сівозміні. Часник розміщують в овочевій сівозміні після багатьох попередників.
 • Основний і передпосівний період. Основний обробіток Грунту передбачає звичайну або напівпарову систему, а передпосівний — культивацію, вирівнювання і коткування ділянки.
 • Посівний період.
  • Строки посіву повітряних цибулин — весною при першій можливості виходу в поле або під зиму - перша половина жовтня. Для отримання багатозубкового часнику наступного року з повітряних цибулин їх висівають не пізніше 1-5 липня. За пізнішого посіву формується багато однозубкових цибулин. Зубки ярого часнику садять весною, озимого - під зиму.
  • Спосіб посіву - широкорядний, з шириною міжрядь 45 см.
  • Норма висіву повітряних цибулин - 60- 120 кг/га, а зубків -800 - 2000 кг/га. Залежно від ваги насіннєвого матеріалу його норму планують з розрахунку отримання орієнтовно 500000 рослин на гектар.
  • Глибина загортання повітряних цибулин та зубків — 3 - 4 см.
  • Період проростання насіння - 15 - 25, а зубків при весняному садінні - 15 днів.
 • Догляд за посівами полягає в регулярній міжрядній культивації, починаючи з появи сходів, для розпушування і знищення бур'янів, а також видалення їх із рядків.
 • Збирання врожаю.
  • Заготовлювана сировина. Для харчування та медичних потреб цибулини викопують. Повітряні цибулини збирають на насіннєвих посівах.
  • Строки збирання. Цибулини викопують на початку вилягання надземної маси. Стрілки з повітряними цибулинами збирають не пізніше початку розтріскування ковпачків зонтиків.
  • Спосіб збирання. Цибулини викопують цибулезбиральними агрегатами або вручну.
  • Урожайність цибулин - 80- 120 ц/га, повітряних цибулин -10 ц/га.

Переробка

 • Сушіння снопиків проводять на токах, де їх розставляють для дозрiвання (25-40 днів), а пізніше обмолочують. В ряді випадків снопики зберігають у прохолодному місці до наступного року, а обмолочують перед посівом.
 • Зберігають цибулини та насіння в сухих, добре провітрюваних складських приміщеннях.

Свіжі обговорення на агро-форумі: Чем лучше отмывать свинарник? АВД для сельского хозяйства Решил заняться рисом. Какая техника нужна? УВР-решета для зерноуборочных комбайнов. Отзывы. Гусеничная пара - кто что знает?
©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені.
Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.