08 серпня 2020р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Переробка продукції
Якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
ветеринарно-санітарна експертиза яєць і яєчних продуктів (методичні вказівки) .:. змінити
Порядок досліджень яєць та визначення їх якості .:. змінити

Порядок досліджень яєць та визначення їх якості

Для проведення досліджень із кожної прокладки вибраних пакувальних одиниць відбирають кількість яєць, що наведена у таблиці 4.
Обладнання, реактиви та матеріали для дослідження: яйця сільськогосподарської птиці (курей, індиків, качок, гусей та ін.), ваги, важки, колби, пробірки, штатив, овоскоп, флуороскоп, чашки Петрі, ступка з пестиком, шаблон для вимірювання висоти повітряної камери спирт етиловий 960, бензин авіаційний, калій двохромовокислий.
Якість яєць при ветеринарно-санітарній експертизі визначають за зовнішнім оглядом та овоскопією.
При зовнішньому огляді звертають увагу на колір, чистоту і цілісність шкаралупи. Вона повинна бути чистою, без механічних пошкоджень, міцною, з матовою поверхнею.

Визначення маси одного яйця та 10 яєць визначають зважуванням з похибкою не більше ніж 1 г на вагах загального призначення. Масу 360 яєць визначають зважуванням на вагах для статистичного зважування.
Масу яєць кожної пакувальної одиниці визначають за різницею маси упаковки з вмістом та порожньої упаковки з прокладками.

Величину повітряної камери, стан білка, жовтка і цілісність шкаралупи визначають просвічуванням на овоскопі в променях направленого джерела світла за допомогою шаблона вимірювача (додаток 9). Одночасно визначають і свіжість яєць.
Свіже яйце виглядає жовтуватим (з білою шкаралупою) або рожево-червоним (з коричневою шкаралупою), з червонуватим полем біля жовтка. При овоскопії виявляють дрібні тріщини, непомітні неозброєним оком, висоту пуги, стан білка і жовтка, наявність вад.

Люмінесцентний аналіз яєць. За допомогою флуороскопа проводять визначення якості яєць різним ступенем просвічування, відбиттям потоку ультрафіолетового проміння. Свіжі яйця в ультрафіолетовому промінні світяться яскраво-малиновим сяйвом, старі або неповноцінні за харчовими показниками - синьо-фіолетовим або тьмяним світло-фіолетовим, причому добре видно темні цятки або плями.

Органолептичні дослідження складових частин яйця. Для органолептичного дослідження розбивають яйце, його вміст обережно виливають у чашку і визначають запах, колір, форму жовтка, консистенцію і співвідношення окремих частин білка.
У яйці свіжому жовточна оболонка еластична, пружна, жовток зберігає випуклу форму. В процесі зберігання яєць оболонка втрачає ці властивості, жовток набуває сплющеної форми.

Визначення каротиноїдів у яйці (за Т.Д.Дубровіним). Кількісний вміст вітаміну А в яйці є дуже важливим показником при закладці його в інкубатор.
Для проведення досліджень беруть яйце, розбивають шкаралупу на дві половинки і, переливаючи вміст яйця із однієї половинки шкаралупи в другу, відділяють жовток від білка. Жовток поміщають у фарфорову чашку, піпеткою відділяють залишки білка. За допомогою скляної палички розривають і видаляють клітинну оболонку. Ретельно розмішують вміст жовтка. Потім відважують на шматочок пергаментного паперу 0,2 г жовтка, поміщають у ступку і ретельно розтирають із 2-3 см3 спирту до випадіння білого осаду.
Вміст ступки через лійку зливають у пробірку, залишок осаду змішують із 2-3 см3 спирту і виливають у ту ж пробірку. У пробірку піпеткою наливають 4 см3 авіаційного бензину і після перемішування додають 2-3 см3 води.
Через 5-10 хв. вміст пробірки центрифугують або закривають пробкою і залишають на 1-2 години для просвітлення бензинової витяжки. Отриману бензинову витяжку каротиноїдів порівнюють у компараторі зі стандартною кольоровою шкалою.
Вміст каротиноїдів в 1 г жовтка вираховують за формулою

С = К * А * 1000 / В,

де С - кількість каротиноїдів на 1 г жовтка, мкг;
К - кількість каротину, встановленого за шкалою (таб. 5), мг ;
А - кількість бензину, взятого для аналізу;
В - маса жовтка, г;
1000 - для переводу міліграмів у мікрограми.

Шкала для визначення каротиноїдів у яйці готується так: 720 мг калію двохромовокислого розчиняють в 1 дм3 води - основний розчин, 1 см3 якого відповідає 0,000416 мг каротину.

5. Шкала для визначення каротиноїдів у яйці

Номери пробірок
Кількість основного розчину, см3
Кількість дистильованої води, см3
Вміст каротиноїдів в 1 см3 розчину
1
4,0
6,0
0,001664
2
3,5
6,5
0,001456
3
3,0
7,0
0,001248
4
2,5
7,5
0,001040
5
2,0
8,0
0,000832
6
1,5
8,5
0,000624
7
1,0
9,0
0,000416
8
0,5
9,5
0,000208
9
0,4
9,6
0,000165
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.