03 серпня 2020р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Переробка продукції
Якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
ветеринарно-санітарна експертиза яєць і яєчних продуктів (методичні вказівки) .:. змінити
Ветеринарно-санітарна експертиза яєць свійської птиці на продовольчих ринках та при заготівлях .:. змінити

Ветеринарно-санітарна експертиза яєць
свійської птиці на продовольчих ринках та при заготівлях

Ветеринарно-санітарну експертизу яєць свійської птиці здійснюють при виробництві, заготівлі, прийманні, зберіганні, транспортуванні й реалізації відповідно до "Правил ветеринарно-санітарної експертизи яєць свійської птиці" (затверджених Наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України 07.09.01 № 70).
Для харчових цілей використовують доброякісні яйця курей, індиків, цесарок, перепелів, качок і гусей. На кожну партію яєць, які вивозять за межі району, необхідно мати ветеринарне свідоцтво
(ф. № 2), а всередині району - ветеринарну довідку встановленого зразка. Термін дії ветеринарної довідки при реалізації яєць від птиці, яка утримується на присадибних господарствах - 1 місяць. Продаж яєць на ринках допускається за умов благополуччя місцевості щодо інфекційних захворювань.
При появі в господарствах, птахофабриках та інших підприємствах інфекційних захворювань птиці ветеринарно-санітарну оцінку, закупівлю, вивезення і використання яєць проводять, керуючись чинними інструкціями з боротьби із конкретними захворюваннями.
На ринках дозволено продаж тільки курячих, індичих, перепелиних і яєць цесарок, які визнані ветеринарно-санітарним контролем (ДЛВСЕ) придатними для харчових цілей і які виходять із місцевості, благополучної щодо інфекційних захворювань птиці. Заборонено продаж на ринках качиних і гусячих яєць окремими громадянами та підприємствами державної і кооперативної торгівлі.
При реалізації яєць промислового виробництва кожна партія продукції супроводжується ветеринарним свідоцтвом або довідкою.
При надходженні на ринок такої продукції фахівці державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи вивчають супровідні документи, термін реалізації продукції, оглядають партію, проводять органолептичну оцінку та лабораторні дослідження.
У лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи на ринку з кожної партії яєць від птиці, яка утримується на присадибних господарствах, відбирають для органолептичних досліджень, у т.ч. овоскопії, не менше 10 шт.
До продажу допускаються яйця, що пройшли ветеринарно-санітарну експертизу.
При ветеринарно-санітарній експертизі яєць проводять їх контроль за зовнішнім оглядом і овоскопію, а у сумнівних випадках розбивають і досліджують вміст. Зовнішнім оглядом встановлюють забрудненість і цілісність шкаралупи, овоскопією - стан вмісту і наявність можливих дефектів. До продажу допускають доброякісні яйця з чистою шкаралупою, без механічних пошкоджень, з висотою повітряної камери (пуги) не більше 13 мм, з щільним, що просвічується, білком і міцним, малопомітним, що займає центральне положення або злегка рухомим, жовтком. Вміст їх не повинен мати ознак псування і відповідати таким вимогам: білок має бути чистим, без помутніння, в'язким (допускається послаблений), прозорим, безколірним або з жовто-зеленуватим відтінком; жовток - чистий, в'язкий, рівномірно забарвлений у жовтий або жовто-гарячий колір, запах природний, без будь-яких сторонніх запахів, зародок без ознак розвитку. На яйця, що допущені у продаж, ставлять клеймо з позначкою: "Ветогляд" або видають етикетку встановленої форми.
Дефекти, за яких яйця належать до категорії харчових неповноцінних, а також вади, за якими яйця відносять до категорії нехарчових, і їх ветеринарно-санітарна оцінка наведені у таблиці 7

7. Характеристика вад яєць, а також їх ветеринарно-санітарна оцінка

Вади харчових неповноцінних яєць

Вади
Методи дослідження
Характерні ознаки яєць
"Насічки"
Візуально
Невеликі тріщини
"М'ятий бік"
Візуально
З пошкодженою шкаралупою, але з непошкодженими оболонками під шкаралупою (вміст яйця не витікає)
"Тік"
Візуально
Пошкоджена шкаралупа й оболонки під шкаралупою, з течею, але за умов збереження жовтка
"Мала пляма"
Овоскопія
З однією або декількома нерухомими плямами під шкаралупою загальним розміром не більше за 1/8 поверхні
шкаралупи
"Присушка"
Овоскопія
Жовток присох до шкаралупи
"Виливок"
Овоскопія
Часткове змішування жовтка з білком
"Запашисте"
Органолептично
Зі стороннім запахом, що швидко зникає

 

Вади нехарчових яєць (технічний брак)

Вади
Методи дослідження
Характерні ознаки яєць
"Велика пляма"
Овоскопія
Наявність плям під шкаралупою, загальним розміром більше від 1/8 поверхні всього яйця
"Кров'яна пляма"
Овоскопія
Наявність на поверхні жовтка або в білку кров'яних включень, які видно при овоскопії
"Красюк"
Овоскопія
Одноманітне рудувате забарвлення вмісту (повне змішування білка з жовтком)
"Тумак"
Овоскопія, органолептично
Зіпсований вміст під дією пліснявих грибків і гнильних бактерій, при овоскопії яйце непрозоре, вміст його має гнильний запах
"Зелена гниль"
Овоскопія, органолептично
Вміст зеленого кольору з різким, неприємним запахом
Затхле
Овоскопія, органолептично
Увібрало запах плісняви або має запліснявілу поверхню шкаралупи
"Міражне" яйце
Овоскопія
Взяте з інкубатора як незапліднене
Санітарна оцінка
На харчові неповноцінні яйця штамп не наносять, їх направляють для негайного використання у хлібопекарському виробництві
Яйця з вадою "тумак" знищують на місці у присутності власника, з іншими вадами яйця власнику також не повертають. Їх знищують або направляють на переробку на кормове борошно, про що складають акт
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.