24 вересня 2020р.
Аграрний сектор України
 
Рослинництво
Тваринництво та ветеринарія
Технічне забезпечення
Переробка та якість продукції
Переробка продукції
Якість продукції
Економіка
Правове забезпечення та земельні питання
Корисна інформація
Новини
Статистика
Ціни
Аграрна освіта та наука
Дорадництво
Агровебкаталог
Дошка агро-оголошень
Агро-форум
 
ветеринарно-санітарна експертиза яєць і яєчних продуктів (методичні вказівки) .:. змінити
Загальна інформація .:. змінити

Яйця, як харчовий продукт, за своїми смаковими та поживними властивостями займають одне з найбільш важливих місць у харчуванні людини. Вони містять усі необхідні для життя поживні та біологічно активні речовини, які перебувають у легкозасвоюваній формі і в оптимальному співвідношенні. Яйце засвоюється організмом людини на 96-98%.
Доброякісне куряче яйце за своєю поживністю еквівалентне приблизно 40 г м'яса і 120-150 г молока, забезпечує на 4-5% добову потребу дорослої людини в білках, жирах і мінеральних речовинах і на 10-30% - в основних вітамінах. Характерно, що білок і жовток за хімічним складом суттєво відрізняються.

Білок складає більшу частину маси яйця і містить усі незамінні амінокислоти. До складу білкових фракцій входить лізоцим, який має бактерицидні властивості, а також протео-, ліпо- і амілолітичні ферменти. Слід зазначити, що білок яйця прийнято за стандарт біологічної цінності. Жовток яйця містить 33% жирів, багатих на ненасичені жирні кислоти, а також жироподібні речовини - лецетин і холестерин у сприятливому для організму співвідношенні. До складу жовтка входить 16% високоякісних білків, майже усі відомі вітаміни, зокрема А, D, Е, В. Він є також важливим для організму джерелом фосфору та інших мінеральних речовин, мікроелементів: йоду, міді, марганцю, кобальту, ванадію тощо. Загальний вміст мікроелементів - 7 мг, у тому числі кобальту - 10 мкг/100 г.
Цінними є і продукти переробки яєць - рідкі (охолоджені або заморожені) і сухі, що складаються із вмісту яйця цілого або окремо білка і жовтка, які застосовують переважно у харчовій промисловості. Яйця використовують у біологічній промисловості для виготовлення поживних середовищ, у медичній - фармацевтичних препаратів, зокрема, яєчний білок широко застосовують для лікування хвороб очей.

Яєчні відходи використовують при дубленні шкірсировини. Яєчний білок застосовують у поліграфічній промисловості для покращення зображення при друкуванні карт. Яєчна олія є незамінним компонентом олійних фарб.

Отже, яйця мають велику харчову, біологічну і технічну цінність. Але через них можуть передаватися різні інфекційні хвороби, спільні для птиці і людини. Тому яйця птиці, які надходять у реалізацію, а також у місця заготівлі, на підприємства з переробки та у місця зберігання, підлягають товарній оцінці і ветеринарно-санітарній експертизі.

Головною метою ветеринарно-санітарної експертизи є визначення якості яєць та яєчних продуктів на відповідність їх показникам чинних нормативно-правових актів з метою забезпечення прав споживача на якісні та безпечні продукти.

Методичні вказівки складаються з трьох лабораторних занять з ветеринарно-санітарної експертизи яєць та яєчних продуктів відповідно до навчальної програми з дисципліни "Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології та стандартизації продуктів тваринництва", що затверджена Департаментом кадрової політики, аграрної освіти та науки Міністерства аграрної політики України 5 березня 2002 року.
  ©agroua.net 2002-2015. Усі права захищені. Без посилання на сайт "Аграрний сектор України" (agroua.net) перепублікація матеріалів заборонена.